Nowe dodatki do tworzyw opóźniające palenie

Nowe dodatki do tworzyw opóźniające…
Jednostka Rhein Chemie Additives (ADD) koncernu Lanxess rozszerzyła swoje portfolio o nowe, innowacyjne środki opóźniające palenie. Obecnie firma kładzie nacisk na bezhalogenowe produkty fosforowe. Wysokie zapotrzebowanie na bezhalogenowe środki opóźniające palenie jest powiązane przede wszystkim ze standardami bezpieczeństwa pożarowego w budownictwie, branży motoryzacyjnej i przemyśle elektronicznym.

Levagard TP LXS 51114 - niskoemisyjny środek opóźniający palenie przeznaczony do elastycznych pianek poliuretanowych i biopolimerów

Innowacyjny środek opóźniający palenie Levagard TP LXS 51114 charakteryzuje się niskimi emisjami substancji kondensujących i słabą palnością. Doskonale nadaje się między innymi do elastycznych pianek poliuretanowych na bazie polieteru i poliestru. Pianki poliuretanowe zawierające nowy produkt są w stanie spełnić restrykcyjne wymogi normy VDA 278 dotyczącej specyfikacji materiałów niemetalowych w pojazdach w odniesieniu do emisji substancji lotnych (VOC) i kondensujących (FOG). Nowy produkt można stosować w branży motoryzacyjnej, gdyż nie zawiera żadnych surowców ani zanieczyszczeń wymienionych na liście GADSL (Global Automotive Declarable Substance List, wersja 1.1 z 14 marca 2016 r.). Dzięki temu niskoemisyjne dodatki koncernu Lanxess odgrywają ważną rolę w osiąganiu wysokich standardów, jeżeli chodzi na przykład o wnętrza pojazdów.

Dzięki produktowi Levagard TP LXS 51114 koncern Lanxess nie tylko wpisuje się w trend stosowania niskoemisyjnych produktów bezhalogenowych, ale również w ruch na rzecz wykorzystania biopolimerów do zaawansowanych technologicznie zastosowań takich jak części i obudowy elementów elektronicznych. Takie produkty muszą zawierać odpowiednie dodatki. Levagard TP LXS 51114 może być stosowany jako opóźniający palenie plastyfikator do pochodnych celulozy, zwłaszcza trójoctanu celulozy (CTA). W tym obszarze innowacyjny dodatek koncernu Lanxess jest wykorzystywany na przykład przy produkcji ekranów komputerów przenośnych, ekranów ciekłokrystalicznych i obudów elementów elektronicznych, w przypadku których konieczne jest uzyskanie klasy palności UL 94 V.0.

Disflamoll 51092 - ekonomiczne, niskozapachowe rozwiązanie do różnorodnych zastosowań

Kolejnym produktem, który koncern Lanxess zaprezentuje na targach K 2016, jest Disflamoll 51092 - bezhalogenowy ester fosforanowy. Produkt ten łączy w sobie właściwości plastyfikatora i środka opóźniającego palenie, ma słabo wyczuwalny zapach i dzięki temu może być wykorzystywany w produkcji wielu tworzyw sztucznych (takich jak plastyfikowany polichlorek winylu, elastyczne pianki poliuretanowe, termoplastyczny poliuretan, mieszanki poliwęglanu i kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego oraz kauczuku NBR i polichlorku winylu). Zastosowania obejmują powlekane włókna tekstylne, brezent, kable, obudowy elementów elektrycznych i elektronicznych, meble, wnętrza pojazdów i izolowane cieplnie przewody.

W zastosowaniach, w których dodaje się go do termoplastycznych poliuretanów na bazie estrów, Disflamoll 51092 można łączyć z silnymi stabilizatorami hydrolizy marki Stabaxol koncernu Lanxess. Poprzez dodanie do polimeru produktu Stabaxol jako stabilizatora można znacznie przedłużyć okres użytkowania materiału.

Lanxess


Czytaj więcej: Dodatki do tworzyw 127

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A