Nowe materiały wygłuszające firmy Henkel

Nowe materiały wygłuszające… W konstrukcji aut coraz częściej tradycyjne maty bitumiczne służące ograniczaniu hałasu zastępuje się środkami rozpylanymi na powierzchni pojazdu. Takie rozwiązanie zostało też zastosowane w czwartej generacji środków wygłuszających firmy Henkel pod handlową nazwą Teroson RB 8275. Materiał w znaczący sposób ogranicza hałas emitowany przez układ silnikowy i opony - przedstawiciele firmy szacują, że jego właściwości wygłuszające są o 15 proc. lepsze niż w dotychczasowych rozwiązaniach.

Ponadto, nowy środek pozwala na 20-procentową oszczędność wagi w porównaniu z typowymi produktami. Dzięki temu można zmniejszyć masę pojazdu o 1 kg. - Dla niespecjalistów jest to pewnie niewiele, ale taka oszczędność stanowi znaczący krok naprzód dla projektantów, którzy nieustannie starają się zmniejszyć wagę pojazdu i dla których każdy gram jest cenny - mówi Manfred Kosche z firmy Henkel.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że nowe rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska nie tylko dzięki oszczędności wagi, a tym samym - ograniczeniu spalania paliwa i zmniejszeniu emisji CO2. Istotną zaletą środka jest to, że w znacznej mierze jest on wyprodukowany przy użyciu surowców odnawialnych.

Produkowany w fabryce w Heidelbergu środek jest dostępny dla producentów aut w cysternach o pojemności 21 tys. litrów transportowanych drogą kolejową. Korzyścią z zastosowania nowego środka jest jego łatwość użycia w porównaniu z tradycyjnymi matami bitumicznymi oraz czystość procesu nakładania środka, który jest wykonywany za pomocą robotów.


Czytaj więcej: