Nowe wypełniacze kredowe Kwazar

Nowe wypełniacze kredowe Kwazar… Firma Kwazar wprowadziła na rynek koncentrat wypełniacza kredowego o nazwie EP-CAL-120. Zawiera on 80 proc. węglanu wapnia zdyspergowanego w polietylenie z dodatkiem antyoksydantu oraz środka ułatwiającego dyspersję.

Spółka Kwazar jest dystrybutorem produktów koncernu EnerPlastics. Jeśli chodzi o jej nowy wypełniacz kredowy EP-CAL 120, to jego odporność termiczna wynosi 280 st. C. Może być stosowany do produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością. Pakowany jest w worek polietylenowy i zewnętrzny z tkaniny polipropylenowej.

Koncentrat może być stosowany w wielu przypadkach.

W przetwórstwie PVC stosuje się wypełniacz kredowy w postaci proszku, natomiast przy przetwórstwie poliolefin w postaci koncentratu zawierającego do 80 proc. węglanu wapnia zdyspergowanego w nośniku - polietylenie bądź polipropylenie. Taka postać koncentratu zdecydowanie poprawia komfort pracy oraz umożliwia efektywniejsze wymieszanie wypełniacza z pozostałymi składnikami.

Jednym z głównych zastosowań wypełniacza kredowego w przetwórstwie poliolefin jest produkcja folii typu cast oraz folii z LDPE, HDPE i PP poprzez rozdmuch rękawa. Ilość stosowanego koncentratu waha się w granicach 5-25 proc., w zależności od spodziewanego efektu.

Dodawanie wypełniacza do produkcji folii ma wiele zalet. Zwiększa on siłę krycia, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości użytych koncentratów barwiących oraz obniżeniem kosztów produkcji. Wypełniacz nadaje folii tzw. "chwyt", czyli bardziej szorstką powierzchnię, co wiąże się ze zwiększeniem efektu antyblokingowego, ułatwieniem zgrzewania oraz nadruku i redukcją połysku powierzchni.

Wypełniacz kredowy stosowany jest do produkcji taśm polipropylenowych, pojemników typu "big bag" czy sznurka. Ilość dodawanego koncentratu waha się w granicach 3-10 proc. W tym przypadku kreda działa jako środek matujący, zwiększający krycie i obniżający koszty surowcowe. Wypełniacz kredowy ma również szerokie zastosowanie przy produkcji wyrobów wtryskowych z polipropylenu. Jego dodatek zapewnia większą stabilność wymiarową, zmniejsza tendencję detalu do odkształceń, zmniejsza skurcz, zwiększa krycie co wiąże się z oszczędnością środków barwiących. Ilość dodawanego wypełniacza może sięgać 30 proc. zmniejszając koszty surowcowe nawet do 10 proc.

Wypełniacze mineralne są szeroko stosowaną grupą dodatków w wielu dziedzinach przetwórstwa tworzyw, zwłaszcza w przetwórstwie poliolefin, polichlorku winylu i gumy. Najczęściej stosowanymi wypełniaczami są talk i kreda, przy czym, ze względu na cenę oraz własności wypełnionego tworzywa, zdecydowanie częściej stosuje się kredę - węglan wapnia, pozyskiwaną jako kopalinę - węglan wapnia mineralny lub poprzez syntezę - węglan wapnia strącany.

Czytaj więcej:
Barwniki 108