Nowości w barwieniu poliuretanów

Nowości w barwieniu poliuretanów…
Głównym zadaniem nowo opracowanej technologii reaktywnych dodatków polimerowych opracowanej przez firmę Milliken jest poprawa jakości, wyglądu i długowieczności systemów poliuretanowych.

Technologia opiera się na obecności grupy hydroksylowej w zakończeniach łańcuchów. Opracowane dodatki koloryzujące są w pełni reaktywne z piankami poliuretanowymi, elastomerami i powłokami. Dołączenie substancji do produktu finalnego podczas produkcji pozwala na uniknięcie właściwości wraz z upływem czasu; a zwłaszcza - degradacji i utraty koloru ze względu na kontakt ze światłem i ciepłem. Ponadto dodatki koloryzujące pozwalają wypełnić producentom polioli i poliuretanów normy w zakresie emisji lotnych związków organicznych, określone m.in. w regulacji VDA 278.

Wśród nowych dodatków do poliuretanów firmy Milliken można wymienić m.in. barwniki reaktywne - w pełni płynne i kompatybilne ze wszystkimi typami systemów poliuretanowych. Milliken proponuje tutaj wysoką trwałość kolorów w porównaniu do dyspersji pigmentowych.

Kolejna pozycja w ofercie firmy to produkt Milliguard AOX, zabezpieczający przed płowieniem i żółknięciem. Środek chroni przed płowieniem pianki polieterowe, poliestrowe, elastomery i TPU oraz opóźnia żółknięcie wskutek kontaktu z tlenkami azotu.

Ponadto Milliken proponuje środki służące stabilizacji polioli (Milliguard AOX), spełniające normy VDA 278, oraz produkty poprawiające właściwości w zakresie ochrony przed UV (Milliguard UVX), również zgodne z wyśrubowanymi normami w zakresie emisji VOC.

Ofertę uzupełnia nowa dyspersja AlphaSan AF VT, która zapewnia ochronę przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczną w specjalnych zastosowaniach pianek: w gąbkach, meblach, materacach i poduszkach.

Milliken


- Nasze rozwiązania stanowią kompleksowe i świeże podejście do problemów, które pojawiają się w historii przetwórstwa poliuretanów - mówi Antoni Puig z firmy Milliken. - Nowe technologie przynoszą znaczny postęp w takich obszarach, jak stabilność UV czy redukcja emisji. Pozwalają uzyskać wartość dodaną w sposób efektywny kosztowo oraz poprawiają właściwości produktu końcowego poprzez zwiększoną funkcjonalność czy wzbogacenie palety kolorów.

Rozwiązania firmy w zakresie barwienia poliuretanów Milliken zaprezentuje podczas targów branży poliuretanowej Utech 2015, które odbędą się w dn. 14-16 kwietnia w Maastricht (Holandia).