Nowości w branży wtryskarek na targach Plastpol

Nowości w branży wtryskarek…

Na rozpoczynających się 28 maja targach Plastpol w Kielcach maszyny do wtrysku będą z pewnością elementem, który mocno przykuje uwagę zwiedzających. Wiele z prezentowanych maszyn będzie podczas wystawy produkować przedmioty z tworzyw sztucznych, co da zwiedzającym możliwość zobaczenia całego procesu powstawania produktu na żywo.

Część firm podzieliła się już informacjami na temat tego co będzie można zobaczyć na ich stoiskach. Poniżej prezentujemy przegląd rozwiązań, które zostaną zaprezentowane przez czołowych producentów wtryskarek.

Arburg

Podczas tegorocznej edycji targów Plastpol niemiecki potentat zaprezentuje produkty swojej marki przeznaczone do efektywnej technologii wtrysku, a także gotowe gniazda produkcyjne i rozwiązania automatyzacyjne. W tym roku  Arburg skupi się "Drodze do digitalizacji", rozwiązaniach "pod klucz" i automatyzacji procesów.

- Targi Plastpol to centralne spotkanie przedstawicieli branży przetwórstwa tworzyw sztucznych z Europy Środkowej i Wschodniej, na którym jesteśmy obecni od wielu lat - powiedział dr Sławomir Śniady, członek zarządu Arburg Polska. - Jako pionier w kwestiach cyfryzacji i jako kompetentny partner w zakresie gotowych gniazd produkcyjnych wspólnie z klientami wyznaczamy drogę do cyfrowej obróbki tworzyw sztucznych w przyszłości, a w Kielcach zaprezentujemy praktyczne rozwiązania i urządzenia.

Centralny moduł 4.0: zarządzanie systemowe z poziomu komputera nadrzędnego ALS

Jako centralny moduł koncepcji Przemysł 4.0 zarządzanie systemowe z poziomu komputera nadrzędnego (ALS) umożliwia elektroniczną wymianę danych między urządzeniami i zakładami produkcyjnymi (integracja pozioma), a także za pomocą systemu PPS/ERP (integracja pionowa). Oba eksponaty prezentowane na targach Plastpol będą połączone z systemem ALS. Na monitorze eksperci z firmy Arburg pokażą, w jaki sposób można dzięki takiemu rozwiązaniu rejestrować i zapisywać wszystkie istotne dane produkcyjne i jakościowe, i jak w każdym momencie korzystać z możliwości śledzenia historii zleceń, partii i pojedynczych elementów.

Gotowe gniazdo produkcyjne: liny napinające "na żądanie"

W ramach praktycznego przykładu realizacji koncepcji Przemysł 4.0 za pomocą gotowego gniazda produkcyjnego, którego sercem będzie pionowa wtryskarka Allrounder 375 V, zaprezentowane zostaną możliwości uwzględnienia online specjalnych wymagań klientów w zakresie wykonywanych procesów wtrysku. Na targach będzie można samodzielnie zdecydować o parametrach lin napinających, takich jak długość, kolor czy końcówka, i wprowadzić wybrany wariant bezpośrednio na terminalu. Za pomocą protokołu komunikacyjnego OPC UA zlecenie będzie przesyłane do centralnego układu sterującego Selogica. Gotowe gniazdo produkcyjne produkuje linę napinającą „na żądanie” w elastyczny sposób od wtrysku do wtrysku - dzięki inteligentnemu kształtowi produktu i formy wtryskowej oraz modułom Industrie 4.0 - całkowicie bez przezbrajania. W praktyce przemysłowej takie zastosowanie jest przeznaczone do konfekcjonowania kabli na potrzeby branży samochodowej.

Golden Electric: zautomatyzowana produkcja opasek kablowych

Wtryskarka Allrounder 570 E Golden Electric o sile zwierania 2000 kN produkuje za pomocą ośmiogniazdowej formy wtryskowej opaski kablowe z PP w czasie cyklu ok. 20 s. Wtryskarka jest kompaktowa i współpracuje z manipulatorem liniowym Multilift Select. Manipulator ten jest zintegrowany z układem sterowania Selogica, a jego rolą jest wyjmowanie wyprasek z formy i odkładanie ich na transporterze taśmowym.

allrounder-375-v
Allrounder 375 V

Engel

Istniejący od 1945 austriacki producent ze Schwertbergu w Górnej Austrii pokaże w praktyce, na przykładzie dwóch zastosowań, w jaki sposób można wydajnie i ekonomicznie produkować. Firma zaprezentuje zintegrowane, wspomagane asystentem gniazdo produkcyjne - w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do bardzo szybkiej wymiany wkładów formy. W ramach drugiej prezentacji na żywo, Engel, na przykładzie produkcji gotowych do sprzedaży pokrywek w technice one shot, udowodni, że koncepcje IML można realizować ekonomicznie nawet w krótkich seriach. Trzecim eksponatem jest wyjątkowo kompaktowa wtryskarka serwohydrauliczna, która jest w stanie połączyć maksymalną efektywność, wydajność i precyzję również w procesach wielokomponentowych z użyciem elastomerów i termoplastów.

- Polska jest aktualnie liderem wzrostu w Europie - mówi Piotr Nachiło, prezes Engel Polska z siedzibą w Warszawie. W ubiegłym roku, zgodnie z danymi GUS, wskaźnik PKB wzrósł o 5,1 procenta. - Kraj jest na szczycie koniunkturalnej hossy, która od dwóch lat trwa w całej Europie środkowej i wschodniej - wyjaśnia dalej Piotr Nachiło. Dobra koniunktura na krajowym rynku przekłada się na doskonałe nastroje przed zbliżającymi się targami.

W pełni zautomatyzowany system zmiany produkcji

Koncentrując się na niewielkich rozmiarach partii, Engel wpisuje się w ważny trend podczas Plastpol 2019. W wielu obszarach rośnie liczba oferowanych różnorodnych produktów, co przekłada się na produkcję mniejszych partii. Przykładami są towary konsumpcyjne, takie jak przybory piśmiennicze, detale techniczne z branży motoryzacyjnej i elektrotechnicznej, ale też szereg produktów z dziedziny techniki medycznej. Ekonomiczna produkcja różnorodnych detali metodą wtrysku często opiera się na zastosowaniu form z wymiennymi wkładami. Rozwiązanie Engel, opracowane razem z Braunform (Bahlingen, Niemcy) i innymi strategicznymi partnerami, zastosowane w maszynie wystawionej na targach, idzie jeszcze o krok dalej. Zaprezentowany system umożliwia w pełni automatyczną wymianę wkładów formy w ciągu zaledwie minuty. Wtryskarkę Engel e-motion 170/120 TL wyposażono w tym celu w formę z opatentowanym przez Braunform mechanizmem szybkiego przezbrajania.

Aby uwidocznić potencjał tego nowego rozwiązania, dwa elementy suwmiarki o różnej geometrii produkowane są jeden po drugim, z zastosowaniem funkcji szybkiej zmiany. Już po dziesięciu wtryskach wtryskarka przesyła do zintegrowanego robota przegubowego Engel easix sygnał, że partia została ukończona, i odblokowuje wkłady w formie. Robot najpierw zdejmuje ostatni wyprodukowany detal, zmienia chwytak i wymienia wkładki form. Ten proces, bez wadliwych detali, trwa zaledwie minutę. Komunikacja między wtryskarką a peryferiami obsługiwana jest przez authentig, system realizacji produkcji dostarczany przez spółkę zależną Engel - TIG.

Do największych wyzwań związanych z tym zastosowaniem należy różna masa wtrysku obu detali. Aby mimo to, po przezbrojeniu, już w pierwszym wtrysku powstawał dobry detal, wtryskarka stale automatycznie się optymalizuje w oparciu o trzy inteligentne systemy wspomagania z programu inject 4.0 Engel. Podczas gdy iQ weight control dla każdego wtrysku dostosowuje objętość masy wtryskowej, system iQ clamp control dobiera optymalną siłę zwarcia i automatycznie ją ustawia. iQ flow control wykonuje automatyczną regulację różnic temperatury w obiegu medium termostatującego na podstawie wartości pomiarowych z e-flomo i dostosowuje moc pompy w układach termostatowania do aktualnych warunków procesu.

engel
W pełni zautomatyzowany system zmiany produkcji jest zintegrowany na bardzo niewielkiej powierzchni: wtryskarka, robot przegubowy, bazą chwytaków i wkładów do formy, drukarka laserowa, instalacja montażowa i system przenoszenia zmontowanych suwmiarek gotowych do zastosowania.
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83
Maszyny i usługi do przetwórstwa tworzyw
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Maszyny i usługi do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 52-407 Wrocław, Kwiatkowskiego 5a
Wtryskarki, schładzarki, chillery, regulatory
 

Wtryskarki, schładzarki, chillery, regulatory temperatury, młyny, podajniki, rozdmuchiwarki

Polska, 51-416 Wrocław, Kościerzyńska 21-23
Surowce, Wytłaczanie, Wtrysk, Wytłaczanie
 

Surowce, Wytłaczanie, Wtrysk, Wytłaczanie przez rozdmuch, Dozowanie, Suszenie, Przetwórstwo EPS XPS, Mieszanie, Manipulatory, Transport materiału, Automatyzacja produkcji.

Polska, 60-415 Poznań, Czarnkowska 3a
brak
 

Firma prowadzi sprzedaż, serwis wtryskarek, peryferii oraz robotów z Azji. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim producentów wtryskarek HWA CHIN (seria ATEC) oraz YIZUMI, peryferii TOPSTAR, robotów BORUNTE

Polska
brak
 

Kompleksowe partnerstwo biznesowe na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Sprawdź największe atuty marki NTQ s.c.: układy plastyfikujące, optymalizacja i wdrażanie projektów, profesjonalne doradztwo techniczne i serwis

Polska