Nowy barwnik do tworzyw sztucznych

Nowy barwnik do tworzyw sztucznych Koncern Lanxess wprowadził na rynek nowy produkt przeznaczony dla odbiorców z branży tworzyw sztucznych. Tym razem jest to Macrolex Red A, czyli swoista alternatywa dla czerwonych barwników zawierających halogen.

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, wprowadził na rynek bezhalogenowe czerwone barwniki do tworzyw sztucznych w postaci barwnika Macrolex Red A. Jest to substancja barwiąca o wyjątkowej sile barwienia, będąca doskonałą alternatywą dla popularnych produktów typu Solvent Red 135 (S.R. 135) zawierających halogen.

Macrolex Red A jest rozpuszczalnym barwnikiem organicznym nadającym się do stosowania w wielu amorficznych i półkrystalicznych tworzywach konstrukcyjnych. Podobnie jak inne produkty z rodziny Macrolex, charakteryzuje się stabilnością termiczną oraz odpornością na działanie światła i warunki pogodowe.

Barwnik Macrolex Red A

- Wiele podmiotów z branży spożywczej czy motoryzacyjnej, pragnie wejść na rynek z produktami nie zawierającymi halogenu – wyjaśnia Dominik Risse, szef działu Colorants Marketing w jednostce biznesowej Functional Chemicals firmy Lanxess. – Ale jeśli produkt ma być oznaczony jako bezhalogenowy, należy dobrać nie tylko odpowiedni materiał polimerowy, ale także właściwe dodatki i barwniki. Dla wielu przetwórców tworzyw sztucznych Macrolex Red A staje się coraz bardziej atrakcyjną bezhalogenową alternatywą dla popularnych barwników zawierających halogen, takie jak chlorowcowane perynony typu Solvent Red 135.

W odróżnieniu od nich Macrolex Red A nie zawiera w swojej strukturze chemicznej halogenów, ale posiada podobny czerwony odcień o żółtawym zabarwieniu, a zatem może stanowić dobry zamiennik barwnika Solvent Red 135 w wielu preparatach barwiących. Macrolex Red A wykazuje również lepszą rozpuszczalność w wielu polimerach w porównaniu do barwnika Solvent Red 135, co sprawia, że przetwarzanie zawierających go tworzyw jest łatwiejsze, a także zapobiega powstawaniu plamek na produkcie. Ponadto, koncentraty pigmentowe mogą zawierać wyższe stężenie barwnika, co znacznie zwiększa produktywność. Co więcej, siła barwienia barwnika Macrolex Red A jest około 3,5 razy większa niż barwnika Solvent Red 135, zawierającego halogen.

Produkty z rodziny Macrolex nadają się do barwienia, między innymi, polistyrenu, poliwęglanu, termopolimeru akrylonitrylowo-butadienowo-styrenowego, polimetakrylanu metylu oraz politereftalanu etylenu. Zabarwienie może wahać się od przejrzystej warstwy do pełnego pokrycia, w zależności od polimeru i mieszanki barwników.

Czytaj więcej:
Barwniki 113

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska