Pierwsza farma fotowoltaiczna Synthos

Pierwsza farma fotowoltaiczna…

Energetyka zarówno w Polsce jak i całej Europie stoi przed wyzwaniami związanymi z koniecznością dostosowania istniejących jednostek do wymagań, które w znaczący sposób zmniejszają normy emisji substancji szkodliwych. Jednym z elementów transformacji energetycznej Synthos i dywersyfikacji źródeł energii jest pierwsza w Oświęcimiu przemysłowa farma fotowoltaiczna. Instalacja o mocy 1 MWp powstała na terenie zakładu produkcyjnego i została włączona w układ energetyczny Synthos.

Energetyka w Oświęcimiu już od dłuższego czasu realizuje program modernizacji istniejących źródeł wytwarzania ciepła. Przede wszystkim jednak wprowadza nowe rozwiązania w tym obszarze. Jednym z nich jest inwestycja w odnawialne źródła energii. 

Projekt budowy farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu produkcyjnego Synthos w Oświęcimiu rozpoczął się w 2019 r. Pierwsze testy urządzeń instalacji fotowoltaicznej rozpoczęły się w czerwcu br. Po finalnych odbiorach oraz skompletowaniu dokumentów niezbędnych do uzyskania  koncesji URE, 7 sierpnia nastąpiło podpięcie instalacji do podania napięcia do sieci elektroenergetycznej.

- Uruchamiając farmę fotowoltaiczną uzyskamy dodatkową energię elektryczną, która będzie pozytywnie wpisywać się w działania naszej firmy mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko. Zakładamy, że uruchomienie tej farmy to początek rozwoju źródeł fotowoltaicznych w naszej spółce. Analizujemy wykorzystanie tej technologii również w innych zakładach produkcyjnych naszej grupy - mówi Zbigniew Warmuz, prezes Synthos S.A.

O tym, że energetyka Synthos zmierza w przyjaznym dla środowiska kierunku świadczy kolejna realizowana w Oświęcimiu inwestycja, tj. budowa bloku gazowo-parowego (CCGT). Jednostka wyprodukuje ciepło potrzebne do produkcji w instalacjach chemicznych spółki, a zarazem dzięki kogeneracji umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej, która zostanie przeznaczona do sprzedaży na otwartym rynku energii. Zakładany termin zakończenia całości inwestycji to koniec 2023 roku.

synthos

Czytaj więcej:
Ekologia 450

Produkcja kauczuków syntetycznych, płyt XPS
 

Produkcja kauczuków syntetycznych, płyt XPS, EPS, PS, klejów i dyspersji

Polska