Piovan z nową suszarką na targach Fakuma

Piovan z nową suszarką na…
Firma Piovan wprowadza na rynek nowy typ suszarki z obrotowym sitem molekularnym. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie urządzenie zostało zademonstrowane były niedawne targi Fakuma w niemieckim Friedrichshafen.

Opracowana przez włoski Piovan seria suszarek z obrotowym sitem molekularnym zawiera już w tej chwili pięć modeli. HR 300 to najnowsze osiągnięcie firmy w tej dziedzinie. Zakres temperatur tych urządzeń to 80 - 150 st. C, natomiast wydajność powietrza kształtuje się w przedziale 50 - 300 m3/h.

Analizując zalety nowego typu suszarek Piovana zauważyć należy, że nie wymagają one podłączenia wody chłodzącej czy też sprężonego powietrza. Tym samym nie generują więc kosztów związanych z tego typu czynnościami. Suszarki gwarantują stabilny punkt rosy - maksymalny punkt rosy to - 50 st. C. Ponadto urządzenia cechują się łatwym dostępem do wszystkich swoich podzespołów, a także zapewniają czystość materiału, co pozwala na zastosowanie ich w sektorze medycznym i optycznym.

Inne zalety nowych urządzeń Piovana to ciągłość pracy sita rotującego, którą zapewnia nowy mechanizm sterujący oraz odporne na zużycie uszczelki z kevlaru eliminujące konieczność prac konserwacyjnych przy użyciu uszczelek standardowych. Suszarki mogą współpracować z lejami suszącymi o pojemności do 600 l. Urządzenia tej serii posiada w wersji standardowej specjalne funkcje, które regulują parametry suszarki zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem. Jednocześnie optymalizują też zużycie energii.

Piovan z nową suszarką na targach Fakuma

Warto wiedzieć, że nowość spod znaku Piovana posiada szeroki zakres zastosowań, począwszy od technologii wtrysku, poprzez ekstruzję, a skończywszy na technologii PET i dyskach optycznych.

Oprócz nowej suszarki Piovan pokazał na Fakumie dwa inne ciekawe rozwiązania dla przemysłu tworzyw sztucznych. Pierwsze z nich to dozownik grawimetryczny MDW 200, drugie to oprogramowanie Win Factory.

Jeśli chodzi o dozownik MDW 200, to wydajność tego modelu wynosi 200 kg/h i przynosi możliwość dozowania do ośmiu różnych komponentów. Dozownik może być używany zarówno w technologii wtrysku jak i ekstruzji. Może być instalowany jako urządzenie stanowiskowe na wlocie maszyny lub systemowe na odpowiedniej podstawie. Nowa konstrukcja mieszalnika ze specjalnie zbudowanymi łopatkami gwarantuje homogeniczność mieszanki i jej stałą sypkość bez niebezpieczeństwa stagnacji. Mieszalnik zamontowany jest na wadze, co zapewnia ciągłość i dużą dokładność dozowania.

Modułowa konstrukcja dozowania umożliwia różne konfiguracje. W zależności od potrzeb użytkowników dozownik MDW 200 może być wyposażony w co najmniej dwa, a maksymalnie osiem stacji dozujących, w których sześć zaopatrzonych jest w zasuwy pneumatyczne, a dwa w ślimaki dozujące o dokładności większej niż 0,5 proc. Stacje z zasuwami zaprojektowano tak, aby osiągnąć maksymalnie jak najlepszą dokładność dozowania.

Trzecia z targowych ekspozycji Piovana, czyli Win Factory, to program zarządzający procesem produkcji, systemem podawania, dozowania i suszenia. Umożliwia również nadzór nad systemami suszenia.

System pozwala na to by w każdym momencie można było sprawdzić status produkcji i poszczególnych parametrów procesu każdego z peryferii, co w znacznym stopniu optymalizuje cały proces wytwórczy. Win Factory umożliwia też analizę dozowania barwnika, analizę zapasów materiału, analizę wydajności produkcji oraz planowanie konserwacji urządzeń.