PlasticsEurope: tworzywa sztuczne zapewnią pożywienie

PlasticsEurope: tworzywa sztuczne… Jak zapewniają w swoim corocznym raporcie przedstawiciele stowarzyszenia PlasticsEurope, tworzywa sztuczne zapewnią w nadchodzących dekadach żywność i wodę dla rosnącej światowej populacji.

Jak szacuje PlasticsEurope, w samym tylko 2010 r. z powodu niedożywienia na świecie cierpiało ok. miliarda ludzi, głównie w krajach rozwijających się. Tymczasem ocenia się, że światowa populacja przekroczy w 2050 r. 9 miliardów osób. Przy tak dużej liczbie ludzi powszechne zapewnienie im akceptowalnego poziomu życia będzie wymagać zarówno nowych technologii, jak i bardziej oszczędnego stylu życia. Tworzywa sztuczne, zdaniem autorów raportu, mogą na wiele sposobów przyczynić się do osiągnięcia tego celu.

Wykorzystanie tworzyw sztucznych w rolnictwie do poprawy warunków upraw może potroić ich wydajność. Przykładowo, w szklarniach wyposażonych w kontrolę warunków klimatycznych można uzyskać 33 kg pomidorów z jednego tylko metra kwadratowego powierzchni uprawy, podczas gdy uprawa na wolnym powietrzu przyniosłaby zaledwie 9 kg na mkw. Także tunele z tworzyw sztucznych umożliwiają produkcję żywności i wielokrotne zbiory w środowiskach, które bez tego rodzaju rozwiązań byłyby zbyt suche, zimne lub jałowe, natomiast pożywki umieszczone w tworzywowych torebkach bądź pojemnikach pozwalają prowadzić uprawy hydroponiczne w miejscach pozbawionych gleby.

PlasticsEurope: tworzywa sztuczne zapewnią pożywienie


Uprawy można również chronić przed powodziami dzięki bezpiecznie zacumowanym szklarniom z tworzyw sztucznych, które będą unosić się na wodzie, jeżeli jej poziom się podniesie – prace nad takimi rozwiązaniami prowadzone są obecnie w Holandii i z pewnością w niedalekiej przyszłości będą powszechne nie tylko w tym kraju.

Do 2025 r. w krajach lub regionach cierpiących na całkowity brak wody mieszkać będą dwa miliardy ludzi. I to stwarza pewne wyzwania. Wodociągi z tworzyw sztucznych mogą transportować wodę na duże odległości praktycznie bez żadnych strat, a także służyć do budowy sieci dystrybucyjnych o mniejszym zasięgu. Z kolei rury z tworzyw sztucznych wykorzystywane w skomputeryzowanych systemach nawadniających pomagają rolnikom zapobiegać marnotrawstwu dużych ilości wody. Zamontowane w przewodach kroplowniki z tworzyw sztucznych umożliwiają budowę systemów irygacyjnych odpornych na uszkodzenia i zapobiegających stratom wody, dostosowanych do każdego rodzaju warunków topograficznych. Wreszcie w sytuacji, gdy niedobór świeżej wody osiągnie stan krytyczny, tworzywa sztuczne można wykorzystać do budowy instalacji odsalających, a „tworzywowe supersieci” wodociągowe zapewnią higieniczną i bezstratną dystrybucję wody na duże odległości.

Otwartym oczywiście pozostaje kwestia jak szybko i na jaką skalę te rozwiązania staną się absolutnie powszechnymi.

Czytaj więcej: