Polietylenowa współpraca SK Global Chemical i SABIC

Polietylenowa współpraca SK… W ubiegłym tygodniu koncern SABIC oraz koreańska spółka petrochemiczna SK Global Chemical podpisały porozumienie joint venture o realizacji wartej 595 mln dol. inwestycji dotyczącej produkcji wysokiej klasy wyrobów polietylenowych. Będą one wytwarzane przy użyciu należącej do koreańskiej firmy technologii Nexlene.

Siedzibą spółki joint venture, w której SABIC i SK Global Chemical posiadają równe udziały, będzie Singapur. Zgodnie z założonym planem w ramach współpracy powstać ma kilka zakładów produkcyjnych. Pierwszy z nich, położony w południowokoreańskim kompleksie Ulsan i o wydajności 230 tys. ton rocznie, został już oddany do użytku. Drugi zakład będzie zlokalizowany w Arabii Saudyjskiej, zaś kolejne - w innych krajach świata.

Zakłady będą produkować LLDPE metalocenowy oraz plastomery i elastomery poliolefinowe. W ten sposób udziałowcy chcą odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na tego typu produkty zgłaszane ze strony branży opakowaniowej, motoryzacyjnej, medycznej, obuwniczej oraz elektrycznej i oświetleniowej.

Polietylen Nexlene może być szeroko stosowany z branży opakowaniowej do wyrobu folii używanych w elastycznych opakowaniach do żywności oraz służących do owijania produktów. Tworzywo znajduje również zastosowanie np. w rurach czy artykułach produkowanych w procesie rotomuldingu. Elastomery poliolefinowe stosowane są zwłaszcza tam, gdzie istotna jest elastyczność, np. w modyfikatorach udarności w branży samochodowej, w elementach obuwia czy osłonkach kabli. Z kolei plastomery poliolefinowe stosowane są między innymi w opakowaniach jako środki wspomagające uszczelnienie i poprawiające własności barierowe.

Porozumienie z SK Global Chemical to druga poważna umowa saudyjskiego koncernu z firmami z Dalekiego Wschodu. Wcześniej SABIC podjął współpracę z chińskim gigantem Sinopec.

Czytaj więcej:
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska