Poliole pozwalają Rokicie zarobić

Poliole pozwalają Rokicie… O 100 mln zł wzrosła w 2011 r. wartość sprzedaży polioli w spółce PCC Rokita.

W 2011 roku wartość przychodów ze sprzedaży polioli wyniosła 361 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 261 mln zł. Wynik ten pokazuje dobrą sytuację rynkową w segmencie polioli i pozwala Rokicie z optymizmem patrzeć w przyszłość związaną z produkcją tej gamy produktów. Firma z Brzegu Dolnego jest jedynym producentem polioli w Polsce.

Poliole są składnikami przeznaczonymi do wytwarzania poliuretanów, czyli tworzyw, które znalazły swoje szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach techniki. PCC Rokita wytwarza poliole do produkcji pianek elastycznych dla branży meblarskiej i przemysłu samochodowego oraz poliole do produkcji tworzyw poliuretanowych typu CASE (z ang. Coatings - pokrycia, Adhesive - kleje, Sealants - uszczelki, Elastomer - elastomery).

Już w tej chwili spółka informuje o swoich zamiarach dotyczących inwestycji w zakresie produkcji polioli. Nowe moce produkcyjne mają jej pozwolić do 2014 r. zwiększyć przychody i zysk operacyjny oraz ułatwić wejście na nowe rynki. W planach znajdują się także takie działania jak koncentracja na rozwoju produktów specjalistycznych oraz zmniejszenie udziału w portfelu produktów commodity.

Przewidywany jest ponadto rozwój bazy badawczo - rozwojowej zwiększającej potencjał w odniesieniu do możliwości i tempa opracowywania nowych produktów. Już w tej chwili prowadzone są badania nad poliolami opartymi na surowcach naturalnych, tzw. biopoliolami.

Warto też dodać, że na światowym rynku produkcji polioli polieterowych panuje silna koncentracja. W Stanach Zjednoczonych pięć największych podmiotów reprezentuje 88 proc. zdolności produkcyjnych rynku, w Europie udział pięciu największych graczy szacowany jest na 93 proc.

Największym producentem na światowym rynku jest firma The Dow Chemical Company. Drugim co do wielkości podmiotem jest Bayer MaterialScience, a kolejnymi BASF i Shell Chemicals. Te cztery firmy reprezentują łącznie ponad połowę zdolności produkcyjnych w segmencie produkcji polioli polieterowych przeznaczonych do produkcji poliuretanów.

Czytaj więcej:
Rynek 928

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4