Prime Label sfinalizował transakcję nabycia polskiej drukarni Pegwan

Prime Label sfinalizował transakcję…

Grupa Prime Label, największy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) producent etykiet i podmiot kontrolowany przez fundusz private equity Innova/6 SCA §SICAV z grupy Innova Capital, podpisała umowę zakupu 100% udziałów polskiej drukarni Pegwan. Kolejna, piąta już akwizycja sprawi, że Grupa osiągnie prawie 100 mln euro sprzedaży jeszcze w 2023 r., czyli 12 miesięcy wcześniej niż zakładano. Poza wspomnianą akwizycją, Prime Label pracuje już nad kolejnymi przejęciami w regionie.

Drukarnia Pegwan w ciągu ponad 30-letniej działalności zdobyła renomę eksperta w produkcji etykiet typu wet glue drukowanych w technologii offsetowej. Prowadzi działalność w nowoczesnym, oddanym do użytkowania w 2019 r. zakładzie w Lubartowie, który został wyposażony w światowej klasy park maszynowy, gwarantujący wysoką jakość i wydajność produkcji. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, spółka stała się lokalnym liderem w produkcji papierowych etykiet na piwo i produkty żywnościowe. Obecnie posiada zdywersyfikowany portfel klientów, wśród których znajdują się czołowe na rynku marki FMCG.

- Kolejną akwizycją ugruntowujemy pozycję regionalnego lidera w zakresie produkcji etykiet. Włączenie Pegwan do Grupy pozwoli nam korzystać z efektu skali, szerzej wykorzystywać know-how zespołu przy opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań produktowych, czy generować synergie zakupowe i sprzedażowe. W ramach konsolidacji rynku, którą od kilku lat skutecznie prowadzimy, udało nam się stworzyć szeroką oraz konkurencyjną ofertę, co pozwala nam na dalszy wzrost m.in. poprzez zdobywanie nowych klientów w Polsce oraz za granicą. Obecnie kluczowymi rynkami - poza CEE - są dla nas DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) oraz Skandynawia - powiedział Arkadiusz Sapiecha, prezes Prime Label. - Dzięki Pegwan nasze portfolio będzie atrakcyjniejsze, a Grupa będzie w stanie jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom klientów. Kontynuując współpracę z dotychczasowym Zarządem spółki, liczymy na dalszy wzrost zarówno w Polsce, jak i poza nią. Kupujemy spółki zdrowe, dynamicznie rosnące, o unikalnej propozycji dla klientów. Pegwan spełnia wszystkie te kryteria. Dodatkowo, w dobie rosnących wymagań w zakresie ekologii, etykiety papierowe produkowane przez Spółkę są idealnym uzupełnieniem naszej oferty.

- Przejęcie spółki Pegwan to kolejny krok przybliżający Grupę Prime Label do wypełnienia celów założonych w strategii, której podstawowym filarem jest konsolidacja podmiotów świadczących usługi druku wysokiej jakości etykiet w regionie CEE. Nie oznacza to jednak, że chcemy w tym miejscu zwolnić. Wręcz przeciwnie - poza zakupem Pegwan, Grupa planuje dokonać kolejnych akwizycji - tym razem w obszarze etykiet drukowanych technologią druku cyfrowego. Jest to naturalna kontynuacja ścieżki objętej w 2020 r., kiedy do Prime Label dołączyła drukarnia LabelProfi ze Słowenii. Jako że popyt na etykiety drukowane cyfrowo rośnie szybciej niż w przypadku technologii analogowych - LabelProfi wzrosła w ciągu 3 lat o ponad 100% - chcemy inwestować w ten segment i być pionierem konsolidacji w regionie - dodaje Michał Wojdyła, partner w Innova Capital, nadzorujący transakcję z ramienia funduszu.

- Głęboko wierzę, że dołączenie Pegwan do największej grupy etykietowej w regionie przyniesie korzyści obydwu podmiotom. Prime Label posiada znacznie lepszą pozycję negocjacyjną z dostawcami oraz rozwiniętą sieć sprzedaży w całej Europie. To argumenty, które przekonały nas do transakcji. Wiem, że oddajemy firmę w dobre ręce. Zespół zarządzający Grupą to doświadczeni fachowcy z bogatym branżowym doświadczeniem. Mają jasną, długoterminową wizję i są niebywale skuteczni w jej realizacji - mówi Przemysław Grzegorczyk, prezes zarządu Pegwan. - Cieszę się, że będziemy mogli dalej razem pracować - dodaje.