Produkcja preform PET bez użycia granulatu

Produkcja preform PET bez…
Producent instalacji chemicznych i przemysłowych Uhde Inventa-Fischer opracował nowy proces pozwalający na wtrysk preform PET bezpośrednio ze stopionego materiału otrzymywanego z fazy płynnej polikondensacji PET.

Granulat PET przeznaczony dla produkcji butelek PET musi posiadać odpowiednią lepkość i poziom krystaliczności co uzyskuje się zazwyczaj w procesie polikondensacji w fazie stałej SSP (ang. solid state polycondensation). Proces "ze stopionego materiału do preform" (ang. melt-to-preform) eliminuje potrzebę stosowania granulatu PET, a tym samym proces polikondensacji w fazie stałej (SSP).

PET amorficzny PET krystaliczny
PET amorficzny  - PET krystaliczny
(czyli przed i po procesie SSP)
Według firmy od ponad roku trwają próby nowej technologii. Już wkrótce mogą zostać opracowane komercyjne instalacje o wydajności 100-300 ton na dzień.

Rzecznik prasowy firmy Netstal potwierdził, że zmodyfikowania wtryskarka Netstal bierze udział w próbach w firmie Inventa-Fischer. Nowy proces "ze stopionego materiału do preform" to już kolejny proces, po ogłoszonego w czerwcu przez firmę Zimmer, bezpośredniej produkcji preform z fazy płynnej. W próby firmy Zimmer jest zaangażowany producent maszyn Husky.

Zimmer twierdzi, że jego nowy proces pozwoli obniżyć koszty produkcji o 10%, jednak Nestal uważa, że jest jeszcze za wcześnie aby szacować oszczędności.

Najnowszy proces "melt-to-preform" zostanie zaprezentowany przez dyrektora Kurta Hanimanna na konferencji Petnology w Szanghaju w listopadzie.

źródło: Plastics & Rubber Weekly

Czytaj więcej: Preformy PET 30Reportaże

Forum

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Todarek12

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-09-07

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01

Todarek12

Opłacalność przewijania folii stretch 2020-08-26