Rekordowy wynik w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie Koźlu

Rekordowy wynik w Zakładach…
Zakłady Azotowe w Kędzierzynie Koźlu osiągnęły poziom 5 milionów produkcji amoniaku. Na taką ilość musiały pracować 15 lat.

Wynik, to powód do dużego zadowolenia zakładu. Uruchomiona w 1993 r. synteza, jest największą w Polsce wytwórnią, produkującą amoniak. Instalacja, bez choćby jednej wymiany katalizatora, już od 15 lat wytwarza amoniak najwyższej jakości. Jej budowa w 1993 r. poprawiła warunki produkcyjne i ekologiczne w ZAK. Dzięki temu wytwarza ona amoniak, który jest jednym z podstawowych produktów wytwarzanych dla nawozów saletrzanych.

Wytwórnia amoniaku w Kędzierzynie-Koźlu jest pierwszą nowoczesną instalacją od początku do końca opracowaną w Polsce. Pozostałe, zlokalizowane we Włocławku i Policach, kupiono bowiem zagranicą.

Instalacja w Kędzierzynie może się pochwalić bardzo dużą wydajnością 1500 ton amoniaku na dobę, co sytuuje ją w ścisłej europejskiej czołówce. Kiedy powstawała była długo oczekiwanym zastępstwem dla 17 przestarzałych jednostek wytwórczych. Wraz z jej zainstalowaniem wprowadzono też nowy skomputeryzowany system sterowania procesem produkcyjnym, a także inne nowoczesne rozwiązania technologiczne i aparaturowe. Z kolei dobudowanie zbiornika magazynowego amoniaku stworzyło możliwość elastycznego obciążania wytwórni w zależności od sytuacji rynkowej.

Zakłady w Kędzierzynie Koźlu, to od dawna jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Odbywająca się w nich produkcja idzie na potrzeby rolnictwa, budownictwa, przetwórstwa chemicznego i przemysłu tworzywowego. Składa się z trzech jednostek produkcyjnych: Nawozy, Oxoplast, Energetyka oraz Jednostki Usługowej i Jednostki Usług Laboratoryjnych.

Firma wytwarza nawozy azotowe o nazwie Salmag oraz Kędzierzyńską Saletrę Amonową i mocznik. Z gazu ziemnego, powietrza i wody powstają natomiast na miejscu podstawowe surowce dla nawozów, czyli amoniak i kwas azotowy.

Jeśli chodzi o zdolności produkcyjne firmy, to kształtują się one następująco: amoniak bezwodny 384 tys. ton rocznie, kwas azotowy techniczny (425 ton), azotany i azotyn sodu (według potrzeb), nawozy saletrzane (616 ton), mocznik (167 ton), alkohole OXO (205 ton).


Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®)
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A