SCA Packaging Poland rozwija swój potencjał

SCA Packaging Poland rozwija… Kolejne 14 milionów euro inwestuje w naszym kraju szwedzka firma SCA Packaging. Rozbudowuje swoje zaplecze produkcyjne w Poznaniu i Oławie.

W stolicy Wielkopolski powstaje centrum projektowe na potrzeby produkcji opakowań z nadrukiem offsetowym oraz laminowania. Centrum będzie nastawione na obsługę sektora opakowań konsumenckich. Z kolei na Dolnym Śląsku rozwijana będzie produkcja opakowań z tektury falistej.

Nowa inwestycja w Oławie jest trzecim już etapem rozbudowy zakładu produkującego tekturę falistą i opakowania. Po jej zakończeniu powierzchnia magazynowo-produkcyjna, którą w tej chwili dysponuje SCA Packaging wzrośnie o 8 tys. mkw. Zainstalowane zostaną nowoczesne maszyny przetwórcze i systemy transportu wewnętrznego. Rozwój inwestycji pociągnie za sobą również rozbudowę zaplecza laboratoryjno - projektowego.


Zdaniem szefostwa szwedzkiego koncernu to dobry czas na inwestycje, bo polski rynek opakowaniowy szybko rośnie.

Polski oddział SCA Packaging działa od 10 lat. Posiada zakłądy produkcyjne w Pile, Kwidzynie, Oławie, Siechnicach i Poznaniu.

Od roku trwa jego wyjątkowo intensywny rozwój. W tym czasie SCA Packaging Poland rozpoczęła w nowym zakładzie w podwrocławskich Siechnicach produkcję opakowań z masy makulaturowej. Produkowany tam fibrepack składa się w 100 proc. z odpadu gazetowego i odpadu z tektury falistej tłoczonego w opakowania. Rozpoczęto także produkcję kształtek z EPE. Stanowią one podstawę bezpiecznego opakowania dla branży elektronicznej.

Ponadto w zakładach pilskich wystartowało wytwarzanie blistrów zapewniających doskonałą ekspozycję produktu. Specjalnie na potrzeby tej produkcji uruchomiono park maszynowy oparty o sprzęt firmy Sencorp.

Od początku swojej działalność w Polsce Skandynawowie zainwestowali kilkanaście milionów euro. W samym tylko 2003 r. wydali w naszym kraju 6 mln euro, z czego aż 5 mln trafiło do fabryki w Oławie.

Do końca 2008 r. firma zamierza zdobyć 15 proc. rynku opakowań tekturowych w Polsce. W 2004 r. jej udział sięgał zaledwie 3 proc. Potem jednak systematycznie wzrastał o niemal 3 proc. w skali roku.

Oprócz inwestycji w naszym kraju SCA Packaging rozbudowuje swój potencjał w rumuńskiej Timisoarze kosztem 10 mln euro, w chińskim Nanjing (12 mln euro) oraz również w chińskim Suzhou, w pobliżu Szanghaju (20 mln euro).

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum