Sabic kupił GE Plastics

Sabic kupił GE Plastics
Kontrolowany przez państwo saudyjski gigant branży chemicznej, SaudiBasicIndustriesCorporation (Sabic), kupił za 11,6 mld dol. należącą do grupy GeneralElectric firmę GE Plastics.

Niespodzianki nie było. W przetargu, w którym obok Saudyjczyków wystartował jeszcze koncern Basell oraz fundusz inwestycyjny Apollo Management zwyciężył faworyt, czyli Sabic.

Sprzedana spółka jest światowym dostawcą wyrobów z żywicy, które są wykorzystywane w wielu branżach, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym czy telekomunikacyjnym. GE Plastics osiągnął w ubiegłym roku przychody wysokości 6,65 mld USD.

Mimo tego pierwszy kwartał ub. roku zaowocował spadkiem przychodów o 3 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2005 r. Wyniosły one 1, 59 mld dolarów. Z kolei zyski spadły w tym okresie aż o 46 proc. z 225 mln dolarów do 121 mln USD.

General Electric poinformował, że po odliczeniu podatku osiągnie ze sprzedaży spółki kwotę ok. 9 mld USD. Chce przeznaczyć tę sumę na wykup własnych akcji.

- Działalność GE Plastics jest komplementarna w stosunku do naszej. Na pewno nie pokrywa się z nią, zatem jest to dobry krok. Sabic ma długofalowy plan działania i rozwoju i na pewno wie jak wykorzystać fakt, tego przejęcia – powiedział Mohamed Al-Mady, wiceprzewodniczący Sabic.

Z kolei Jeff Inmelt z GE Plastics stwierdził, że transakcja pozwoli połączyć zalety obydwu koncernów. - Chodzi o niskie koszty materiałowe i globalny zasięg, tym dysponuje bowiem Sabic oraz silnie rozwinięty marketing i zdolności technologiczne, którymi szczyci się GE Plastics – ocenił Inmelt.
Reportaże

Forum

Rsikorski

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-07-03

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08