Samochodowe kameleony. Nowe trendy w kolorystyce nadwozi.

Samochodowe kameleony. Nowe… Wyjątkowy wygląd naszego ukochanego auta powstaje w wyspecjalizowanych pracowniach designerskich. Projektanci decydują o każdym szczególe począwszy od klamek i felg, na kształcie i kolorze nadwozia kończąc.

Jednym z istotnych elementów wyglądu auta jest niezaprzeczalnie odpowiednio dobrany kolor, nadający mu ekskluzywny czy też sportowy charakter. Obecnie branża motoryzacyjna udostępnia najnowsze modele aut w wyselekcjonowanej gamie kolorystycznej, tak aby kierowca mógł wybrać sobie odcień, który mu najbardziej odpowiada.

BASF Coatings, producent farb i lakierów samochodowych, dostawca systemów lakierniczych dla przemysłu motoryzacyjnego, co roku przedstawia prognozę trendów w kolorach nadwozi samochodowych. Ogólne i szczegółowe zestawienie, według stref geograficznych, tworzone jest w oparciu o analizy wewnętrzne firmy, zapotrzebowanie klientów i obserwację trendów międzynarodowych. Opracowywane właśnie kolory wejdą do produkcji w przeciągu trzech do sześciu lat, czyli koło roku 2009.


Ogólne trendy czyli szaleństwo barw i wykończeń.
W najbliższym czasie nie tylko marka, cena czy też parametry techniczne będą decydować o wyborze nowego auta. Istotny stanie się kolor i „faktura” samochodu. Jeśli więc będziesz chciał pozostać na czasie i nadążyć za światowymi nowinkami, kolor twojego auta musi się wyróżniać, burząc definicję klasycznych odcieni, dostępnych na rynku. A więc zamiast "normalnej" zieleni, niebieskiego i szarego, pojawią się ich hybrydy z domieszkami innych barw (np. beżu, zielonego) tworząc nowy kolor np. opalizujący ołowiany (ang. petrol - grey). Mieszanki kolorystyczne mogą dać klasycznym barwom ciekawy, dodatkowy efekt, jak na przykład odrobina turkusu w niebieskim, dodająca tajemniczego blasku. Najnowsze lakiery będą także zmieniały barwy w zależności od warunków atmosferycznych.

Według Michaeli Finkenzeller projektantki w BASF Coatings, coraz większe znaczenie dla konsumentów, oprócz samego koloru i ich odcieni, będzie miała jakość i rodzaj wykończenia. Do tego dochodzi jeszcze wybór między matem, wysokim połyskiem i połączeniem obu efektów na powierzchni samochodu.

Czytaj więcej: