Seminarium Meusburger - nowości w świecie normaliów do form wtryskowych

Seminarium Meusburger - nowości… 22 września w Hotelu Ossa odbyło się spotkanie użytkowników zorganizowane przez firmę Muesburger. W seminarium wzięło udział ok. 140 osób, a w programie wydarzenia, obok prezentacji nowych rozwiązań firmy Muesburger, znalazły się również wystąpienia przedstawicieli firm Verashape, Renishaw i WalForm.

Nowości w ofercie firmy Meusburger przedstawił Grzegorz Natkowski. W pierwszej części wystąpienia prelegent wskazał nie tylko na nowe produkty, lecz przedstawił także przykładowe rozwiązania konstrukcyjne w zakresie budowy form. Wśród nowości produktowych przedstawiciel firmy wyliczył m.in. tuleje do pakietu wypychaczy z warstwą spiekaną, siłowniki hydrauliczne samoblokujące, przyspieszacze wypychaczy, zabieraki zapadkowe pełniące funkcję słupa, bloki do erodowania, czujniki indukcyjne i wiele innych.

Prelekcję na temat projektowania form wtryskowych z wykorzystaniem płyt i elementów znormalizowanych Meusburger za pomocą oprogramowania VISI Mould przedstawił Mateusz Szczygieł z firmy Verashape. Podczas prezentacji omówiono funkcjonalności programu, do których należy m.in. analiza podcięć i pochyleń ścian, analiza grubości ścian, definicja części i automatyczna linia podziału, Mould Tool i elementy standardowe, projektowanie układu chłodzenia, projektowanie układu wtryskowego, kontrola przenikania czy analiza kinematyczna.

Meusburger


Kolejne wystąpienie poświęcone było kompleksowym rozwiązaniom metrologicznym Renishaw dla obrabiarek sterowanych numerycznie. Jakub Niespodziański, przedstawiciel firmy Renishaw, zaprezentował możliwości stosowania sond przedmiotowych do bazowania i kontroli międzyoperacyjnej oraz sondy do kontroli zużycia i stanu narzędzi w obrabiarkach CNC. Część prezentacji poświęcona była również ofercie modernizacji obrabiarek pod kątem wykorzystania w procesie kontroli jakości.

Tomasz Wolski z firmy WolForm omówił problem spawania laserowego w kontekście naprawy, regeneracji i odbudowy kształtu form wtryskowych. Prelegent zaprezentował budowę oraz istotę działania spawarki laserowej impulsowej typu YAG wraz z porównaniem możliwości różnych producentów, przedstawił procesy zachodzące podczas spawania laserowego oraz możliwości spawania laserowego, jak również zalety i wady zastosowania spawania laserowego.

Meusburger


Merytoryczną część spotkania zamknął Grzegorz Natkowski prelekcją na temat nowości firmy Meusburger w zakresie wyposażenia warsztatowego oraz oprzyrządowania dodatkowego. Wśród nowych produktów w tym zakresie wymienione zostały m.in. mostek do pomiaru głębokości, adapter do kontroli szczelności wkładek, obcinaczki do węży i rur z tworzywa i in.

Założona w latach 60. XX wieku firma Meusburger z siedzibą w Wolfurcie (Austria) jest europejskim potentatem na rynku normaliów do form wtryskowych. Wyróżniającą cechą oferty spółki, obejmującej ok. 80 tys. artykułów, jest jakość produktów, gwarantowana m.in. przez stosowanie renomowanej, europejskiej stali kontrolowanej za pomocą analizy spektrograficznej, jak również odprężanie stali w piecach o łącznej pojemności 240 ton. Produkcja płyt jest zautomatyzowana, a firma dysponuje największym w Europie magazynem o powierzchni 18 tys. m kw.

Meusburger


Rozmowa z Grzegorzem Natkowskim z firmy Meusburger

Podczas tegorocznego seminarium firmy Meusburger zwróciła naszą uwagę duża liczba uczestników.

Rzeczywiście, zainteresowanie spotkaniem stale rośnie. We wcześniejszych latach organizowaliśmy seminaria regionalne, natomiast obecnie organizujemy spotkanie ogólnopolskie, co przyniosło niesamowity efekt. W dniu dzisiejszym mamy ok. 140 gości, co stanowi dla nas duże i miłe zaskoczenie. Na pewno sprawdził się też pomysł, aby zaprosić firmy partnerskie - dzięki temu seminarium może być ciekawsze dla odbiorców.

Proszę opowiedzieć o historii firmy Meusburger i jej obecności na polskim rynku.

Nasza firma została założona przez Georga Meusburgera w 1964 roku. Firma szybko się rozwijała i pod koniec lat 70. rozpoczęła produkcję elementów znormalizowanych do budowy form wtryskowych. W roku 2007 przejął przedsiębiorstwo syn Georga, Guntram Meusburger. W tej chwili spółka zatrudnia ok. 1080 osób i generuje roczne obroty na poziomie ok. 220 mln euro.

Firma jest obecna w Polsce od ok. 12 lat. Nie posiadamy siedziby w Polsce, dlatego firma jest reprezentowana przez przedstawicieli handlowych. Jesteśmy jednak na tyle dobrze zorganizowanym przedsiębiorstwem, że zapewniamy naszym klientom obsługę polskojęzyczną z Austrii.

Na które z przedstawionych dzisiaj nowości chciałby Pan zwrócić szczególną uwagę?

Nasza firma praktycznie co roku wprowadza do swojej oferty nowe elementy. Spośród elementów dzisiaj zaprezentowanych warto wyróżnić na pewno tuleje do pakietu wypychaczy, tzw. tuleje samosmarne bezobsługowe. Są to tuleje, które od wewnętrznej strony są pokryte warstwą spiekaną, która nasączona jest smarem stałym i olejem. Dlatego też tuleje mogą pracować bez czynności konserwacyjnych do ok. miliona cykli.

Drugą nowością jest siłownik hydrauliczny samoregulujący, który jest dość ciekawą i innowacyjną konstrukcją z uwagi na to, że maszyna, która nim steruje, nie musi ciągle podawać na niego ciśnienia. Reguluje się on podczas wysunięcia i pozostaje w tej pozycji aż do momentu, w którym maszyna poda ciśnienie w drugą stronę, wtedy też siłownik wraca do pozycji wyjściowej. Element jest o tyle innowacyjny, że jest wyposażony w czujniki położenia tłoka. Są to specjalne czujniki, które znajdują się wewnątrz komory olejowej - na zewnątrz siłownika nie ma żadnych wystających elementów, dlatego też żywotność jego jest zdecydowanie dłuższa niż produktów konkurencji.

Co jeszcze wyróżnia produkty firmy Meusburger na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku?

Generalną cechą odróżniającą nasze produkty od innych jest to, że Meusburger odpręża stal. Odprężamy wszystkie płyty, które produkujemy - od najmniejszych do największych, o długości do 3 m. Proces odprężania sprawia, iż podczas obróbki materiał jest na tyle ustabilizowany, że zminimalizowane zostaje ryzyko wypaczenia podczas frezowania płyt stalowych.

Warto także dodać, że istotną cechą wyróżniającą naszą firmę jest to, że 98 proc. artykułów katalogowych jest dostępnych od ręki z magazynu

Dziękuję za rozmowę.

Meusburger