System firmy Neuron nagrodzony na targach Plastpol

System firmy Neuron nagrodzony…
Firma Neuron otrzymała wyróżnienie Targów Kielce w trakcie wystawy Plastpol 2011.

Nagroda powędrowała do Neuronu za wielofunkcyjny system Golem OEE SuperVisor przeznaczony do monitorowania wydajności maszyn, m.in. tych pracujących w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Jak działa zatem uhonorowany produkt?

Maszyny podłącza się do komputera, a ten śledzi ich pracę, postoje, liczy czas pracy efektywnej oraz wszelkie straty. W dowolnej chwili można zobaczyć stan obecny, czyli co robi maszyna w danej chwili oraz poprosić o raporty z jej pracy lub realizowanych lub zakończonych już zadań. Sam sposób podłączenia do maszyny jest niezwykle prosty. System opiera się na analizie sygnałów dwustanowych (cykl wtryskarki, załączenie silnika, przejście produktu pod fotokomórką) podpiętych do koncentratora wejść. Nie jest wymagane łączenie się ze sterownikami czy komputerami maszyn, co generowałoby duże koszty. W zamian za to należy podłączać się do maszyn tak jak ma to miejsce przy podłączaniu prostych liczników cykli.

Firma Neuron ze Stargardu Szczecińskiego otrzymała wyróżnienie Targów Kielce w trakcie wystawy Plastpol 2011.


- Kiedy maszyna utraci jedną minutę na godzinę, a maszyna ta pracuje w trybie ciągłym 24 godzinnym trybie, siedem dni w tygodniu, to ta jedna minuta daje w sumie dwanaście godzin straty miesięcznie. Jest to tylko jedna minuta i nikt tego nie dostrzega. A przecież największe straty są sumą tych najmniejszych. W rzeczywistości straty czasu spowodowane czynnikami technicznymi i logistycznymi są znacznie większe niż ta jedna wspomniana minuta. Mimo to pozostają niezauważone bo nie są spektakularne. Dlatego potrzebne są narzędzia aby je zmierzyć, aby je ciągle monitorować, bo tylko wtedy można je skutecznie wyeliminować. Takim narzędziem jest nasz system - tłumaczą przedstawiciele Neuronu powody by wdrożyć system Golem OEE SuperVisor.

Z działalności systemu można się dowiedzieć m.in. takich rzeczy jak stan maszyny, czyli postój planowany i nieplanowany, przezbrajanie, awaria, praca z dokładnym wskazaniem czasów przypadających na każdy stan. Golem informuje też o ilości wyprodukowanego towaru, ilości towaru jaką jeszcze trzeba wyprodukować oraz prognozie czasu zakończenia zlecenia. System dostarcza ponadto aktualne zlecenia produkcyjne z precyzyjnym określeniem czasu rozpoczęcia i zakończenia zadania, szczegółowe raporty dla tych zleceń oraz informacje o ilości braków, zużyciu energii i pracy urządzeń pomocniczych.

Ciekawe są zwłaszcza funkcje systemu związane z rejestracją braków przy produkcji.

- Braki, czyli wadliwe produkty wyprodukowane przez maszynę kojarzą się najczęściej z górą zmarnowanego materiału. Nie kojarzą się natomiast z wydajnością. A przecież rzadko produkujemy tyle ile się da. Najczęściej do wyprodukowania jest ściśle określona ilość produktu. Przyjmijmy, że jeden cykl trwa 30 sekund, a zamówienie opiewa na tysiąc sztuk. Potrzebujemy na to więc około ośmiu godzin. Zakładamy, że udało się uzyskać optymalną wydajność, produkcja szła bez zakłóceń, ale powstało 40 wadliwych produktów. Nie oddamy przecież 960 sztuk, skoro zamówienie opiewało na tysiąc. Te brakujące 40 sztuk trzeba zatem doprodukować. Zajmie to dodatkowe 20 minut. Golem pozwala na rejestrowanie ilości braków, tak aby można było je uwzględnić we współczynnikach wydajnościowych. Braki może dopisywać operator maszyny, ale też mogą być one liczone automatycznie, np. poprzez zliczanie impulsów z wyrzutnika – dodają przedstawiciele spółki Neuron.

System działa już w wielu znanych firmach w Polsce. Wśród nich są m.in. takie przedsiębiorstwa jak Plast-Box , TRW, Atlas, US Pharmacja, Tectro, Graform, Nord Glass, Plast-Met, Porta Drzwi, Philips Lighting Poland, Black Red White, PlastBud.

Firma Neuron ze Stargardu Szczecińskiego otrzymała wyróżnienie Targów Kielce w trakcie wystawy Plastpol 2011.