Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA rozgrzewką przed interpackiem

Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA…
24 tys. zwiedzających, o tysiąc więcej niż podczas poprzedniej edycji oraz obecność 330 wystawców z 22 państw, głownie z Rosji, Włoch i Niemiec - tak wyglądały tegoroczne targi opakowaniowe UPAKOVKA / UPAK ITALIA, które odbyły się w Moskwie. Ich uczestnicy podkreślali jednak, że wydarzenie, to tylko przystawka, przed tegorocznym daniem głównym dla firm z branży opakowaniowej, czyli kwietniowymi targami interpack 2008, które zaplanowano w Düsseldorfie.

Tegoroczna, 16 już UPAKOVKA/UPAK ITALIA organizowana przez Messe Düsseldorf, jej spółkę córkę Messe Düsseldorf Moskwa we współpracy z włoską firmą Centrexpo, odbywała się na 7,5 tys. mkw. Blisko 2/3 tej powierzchni zajęły firmy spoza Rosji. Polskę reprezentowała m.in. spółka Lonzapet.

Uczestnicy imprezy byli zgodni. Intensywny rozwój rosyjskiego rynku opakowań utrzymywać się będzie jeszcze przez kilka lat. Dotyczy to w szczególności opa-kowań przeznaczonych na potrzeby branży spożywczej i napojów, ciastek i pie-czywa, kosmetyków i nie spożywczych dóbr konsumpcyjnych.

Od 1999 r. rosyjska branża opakowaniowa urosła aż o 53 proc. Roczne tempo wzrostu to blisko 10 proc., co jest wynikiem dużo lepszym niż europejska prze-ciętna, która kształtuje się na poziomie 4-5 proc.

Najszybszy poziom wzrostu notują w Rosji takie segmenty jak opakowania kartonowe, opakowania z tworzyw sztucznych i opakowania giętkie. Jeśli chodzi o sam tylko sektor kartonów, to połowa sprzedawanych w Rosji opakowań tekturowych trafia na rynek soków, 25 proc. to kartony do mleka. Jednak 40 proc. produkowanego w Rosji mleka nie jest pakowane. Świadczy to o dużym potencjale tego segmentu.

Jeśli chodzi o przemysł maszynowy przeznaczony do branży opakowaniowej, to Rosjanie są importerami. 59 proc. sprowadzanego tam wyposażenia pochodzi z Niemiec, 15 proc. z Włoch i 6 proc. ze Szwecji. Jeśli chodzi zaś o same opako-wania, to nasi wschodni sąsiedzi w największej mierze sprowadzają je z Włoch, Chin, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wystawy UPAKOVKA/UPAK ITALIA.

Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA


Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA


Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA


Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIATargi UPAKOVKA/UPAK ITALIA


Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA


Targi UPAKOVKA/UPAK ITALIA


Źródło: http://www.acco.ua

Czytaj więcej: Targi 1054