Technologie online nie wyparły z rynku stacjonarnych targów

W raporcie „W kierunku rezyliencji. Przyszłość branży targowej” eksperci prognozują, że m.in. postępująca digitalizacja i zmiany demograficzne będą sprzyjać zmniejszaniu powierzchni targowej wynajmowanej przez wystawców. W efekcie zmieni się model biznesowy targów, a branża będzie zmuszona do dywersyfikacji działalności. Zarabianie na wynajmowaniu metrów kwadratowych rzeczywistej przestrzeni w halach wystawienniczych czy oferowanie usług związanych z organizacją tradycyjnych targów może bowiem okazać się niewystarczające.

- Kluczowa dla branży MICE jest w tej chwili dywersyfikacja, nie skupianie się tylko i wyłącznie na jednym profilu działalności. Dlatego też jesteśmy w trakcie wielu prac inwestycyjnych, modernizujemy naszą infrastrukturę, żeby była jak najlepiej dostosowana do zróżnicowanego charakteru wydarzeń i w równym stopniu atrakcyjna dla gości biznesowych, jak i tych, którzy szukają tutaj przestrzeni do wypoczynku, dobrej kuchni albo wydarzeń kulturalnych - mówi dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie MTP.

W efekcie obecna funkcja targów, skupiona m.in. na nawiązywaniu relacji biznesowych, przestanie pełnić główną rolę. Targi staną się czymś więcej niż miejscem zawierania umów biznesowych i poszukiwania kontrahentów.

- Międzynarodowe Targi Poznańskie, które przez ostatnich 100 lat były miejscem, gdzie odbywały się najważniejsze wydarzenia targowe, gospodarcze i biznesowe w kraju, też się zmieniają, adaptują się do potrzeb rynku. W tej chwili ewoluują w kierunku zagospodarowania wolnego czasu. Ponieważ są zlokalizowane w samym sercu Poznania, odgrywają coraz większą rolę w animowaniu wolnego czasu dla mieszkańców. I choć biznes wciąż pozostaje fundamentem naszej działalności, myślę, że ten kierunek będziemy kontynuować - mówi Karolina Niementowska.

Co istotne, branży MICE - podobnie jak i innych sektorów gospodarki – nie omijają również skutki zielonej transformacji.

- Musimy osiągnąć zerowe emisje netto, aby walczyć z kryzysem klimatycznym i mamy na to dobre rozwiązania, które można wdrożyć w całej branży – mówi Kai Hattendorf.

- Transformacja klimatyczna, zrównoważony rozwój i przechodzenie na gospodarkę obiegu zamkniętego – czyli np. to, z jakich materiałów będą powstawać pawilony wystawiennicze i co będzie się z nimi dalej działo – to dziś istotne czynniki. Ważne są też kwestie ekonomiczne i gospodarcze, jak np. przerwane łańcuchy dostaw, które były spowodowane najpierw pandemią, a teraz wojną. One prowadzą nas trochę w kierunku lokalności. Możemy sobie wyobrazić, że branża targowa i wystawiennicza będzie zmierzać nie tyle w kierunku międzynarodowych, bardzo dużych imprez, ale i bardziej lokalnych, kameralnych wydarzeń, festiwali butikowych – dodaje Natalia Hatalska.

Raport „W kierunku rezyliencji. Przyszłość branży targowej”, opracowany przez Grupę MTP i infuture.institute, został zaprezentowany podczas odbywającej się w dniach 4 - 6 maja Europejskiej Konferencji Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego (UFI). To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie dla branży targowej w tej części świata. W tym roku po raz pierwszy odbyło się w Polsce, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i Poznań Congress Center.

- Po raz pierwszy od trzech lat cała Europa spotyka się ponownie. Do Poznania przyjechali ludzie z ponad 30 krajów, wszyscy liderzy branży wystawienniczej z całej Europy i nie tylko. Mamy gości z Ameryki Północnej i Azji. Wszyscy pojawili się tutaj, by ponownie nawiązać relacje i pchnąć branżę do przodu, omówić obecne trendy i nowy raport. Chcemy też przyjrzeć się temu, co nas czeka i możliwościom współpracy tak, aby branża szybciej wróciła na właściwe tory - mówi Kai Hattendorf.

- Jest to o tyle szczególne wydarzenie, że spotykamy się wspólnie po raz pierwszy w Polsce, po raz pierwszy w Poznaniu i po ponad dwóch latach pandemicznej przerwy. Tak więc jest to doskonały moment, żeby poważnie zastanowić się nad przyszłością, która nas czeka, bo wszyscy musimy do tej przyszłości dostosować nasze przedsiębiorstwa, biznesplany i infrastrukturę - dodaje Karolina Niementowska.

Źródło: Newseria


Czytaj więcej:
Targi 1283
Wywiad 294
Opinie 93

Lider polskiego rynku spotkań, organizator targów, wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferencji i kongresów.

Polska