Tworzywa konstrukcyjne i oświetlenie LED

Tworzywa konstrukcyjne i oświetlenie LED
Tworzywa sztuczne zapewniają nowe możliwości projektowania oświetlenia LED.

Oświetlenie LED niesie ze sobą ogromny potencjał zmniejszenia zużycia energii, przynosząc do korzyści w zakresie ochrony środowiska. Stąd zabiegi wielu globalnych firm, by to właśnie ich produkty wspierały tę technologię.

Skuteczne zarządzanie cieplne stanowi bowiem kluczowy czynnik w uzyskaniu dużej trwałości i niskiego zużycia energii przez diody LED. W miarę jak diody LED zapewniają coraz jaśniejsze i silniejsze światło, konieczne są nowe materiały i projekty wymiany ciepła w celu odprowadzania wzrastającej ilości wytwarzanego ciepła. Wysokowydajne tworzywa termoplastyczne mogą zastąpić tradycyjne metale, zapewniając najlepsze połączenie wydajności, elastyczności projektowej, estetyki i wydajności produkcyjnej. Stąd nowości koncernu SABIC, który opracował kilka typów tworzyw konstrukcyjnych, sprawdzających się w zastosowaniach LED.

Pierwszy przykład to tworzywa wypełniane LNP Konduit do radiatorów. Łączą one w sobie wysoką przewodność cieplną z właściwościami izolacji elektrycznej. Jednocześnie można dzięki nim dokonywać modyfikacji ilości i typu wypełniacza odpowiednio do wymagań pewnych typowych zastosowań. W porównaniu z aluminium i innymi metalami, związki przewodzące ciepło wykazują się niższymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej, co pomaga ograniczyć naprężenia wynikające z różnej rozszerzalności. Ponadto ich waga jest zdecydowanie mniejsza niż aluminium.

SABIC, diody LED


Tworzywa przewodzące ciepło lepiej nadają się również do masowej produkcji niż radiatory metalowe, które wymagają czasochłonnych operacji dodatkowych.

Drugim przykładem są poliwęglany Lexan LUX do typowych zastosowań diod LED, takich jak włókna światłowodowe i soczewki.

W tworzywach serii Lexan LUX, SABIC zastosował nową technologię, która zapewnia lepszą barwę początkową, stabilność koloru i przechodzenie światła w trakcie starzenia termicznego w porównaniu ze standardowymi tworzywami poliwęglanowymi.

Poliwęglan nowej generacji został opracowany z wykorzystaniem innowacyjnego, technologicznie zaawansowanego procesu, co pozwoliło uzyskać materiały o wysokim stopniu czystości, zapewniające znacząco lepsze przechodzenie światła w postaci formowanej i po starzeniu termicznym w porównaniu z poliwęglanem do zastosowań standardowych i optycznych.
Udoskonalenia w ofercie tworzyw LUX zapewniają również wybór charakterystyki przepływu dla różnorodnych zastosowań LED, w tym włókien światłowodowych i soczewek wewnętrznych oraz soczewek do oświetlenia ogólnego.

Najnowsze produkty w asortymencie Lexan LUX uzupełniają dotychczasowe tworzywa Lexan LUX, które SABIC wprowadził na rynek w 2011 r.
W pierwszej kolejności wprowadzono niechlorowane, niebromowane tworzywa FR, które spełniają normę UL 94 V-0 przy grubości ścianki 1,5 mm we wszystkich kolorach. Zapewniają również wybór dostosowanych do potrzeb użytkownika poziomów rozpraszania lub przezroczystości i dobrą luminancję.

Użytkownicy zwykle wykorzystują przezroczysty Lexan LUX9610 w zastosowaniach do formowania wtryskowego i wytłaczania. Mogą wybierać spośród dwóch stopni rozpraszania z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Materiał Lexan LUX9612 charakteryzuje się niskim stopniem rozpraszania, a tworzywo Lexan LUX9616 oferuje wysoki stopień rozpraszania i wyważonej transmisji światła.

Czytaj więcej: Tworzywa techniczne 59

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska