Tworzywa sztuczne: podejście zrównoważone Krones AG

Tworzywa sztuczne: podejście…

Jedno jest pewne: to, w jaki sposób ludzkość radzi sobie z opakowaniami i surowcami wtórnymi, musi w przyszłości się zmienić. Będzie obowiązywał trend: odejście od konsumpcji zasobów i zmierzanie w kierunku zrównoważonej gospodarki w obiegu zamkniętym. 

Chociaż idea ta dopiero zaczyna zyskiwać szerszą akceptację, koncern Krones AG wykonał już kilka kroków do przodu. Rozwiązania koncernu już działają znacznie dalej niż tylko pierwszym etapie cyklu. Dlaczego? Ponieważ tworzywa sztuczne dla opakowań otrzymywane i utrzymywane są w obiegu zamkniętym. Produkty jednorazowego użytku, takie jak butelki PET, dostały szansę na długie i przyjazne dla środowiska życie – i to nie tylko jeden raz, lecz raz po raz. W portfolio Krones znajduje się bogata oferta rozwiązań technicznych - od preformy poprzez produkt przeznaczony do sprzedaży aż do recyklingu zużytych butelek. 

W instalacji Krones MetaPure butelki są poddawane recyklingowi milion razy - w zależności od wymagań i potrzeb w zakresie różnych jakości materiałów - aż do otrzymania produktu Food-Grade-PET. A ponieważ firma Krones podchodzi całościowo do tych kwestii, stopniowo poszerza swoją technologię o inne dodatkowe rodzaje tworzyw sztucznych. W module MetaPure W (moduł myjący) oprócz PET-a przetwarza się również poliolefiny (PO).

PET o jakości spożywczej (Food-Grade-PET) może być ponownie użyty przez wtryskarki do produkcji preform dla butelek do napojów. W oparciu o opracowaną przez siebie innowacyjną technologię hot-channel firma zależna od Krones AG - MHT - oferuje wysokowydajne zaawansowane technologicznie narzędzie do wtryskiwania, które osiaga znakomite wyniki nawet przy zawartosci płatków w rPET ponad 70 %.

Ale czy preformy z zawartością recyklatu mogą być przetwarzane bez dodatkowego wyposażenia? Dla wydmuchiwarek Krones Contiform to żaden problem. Również dla maszyn Contiform w wersji Highspeed. Contiform 3 Speed produkuje do 2.750 butelek na godzinę z jednej formy. Zużycie energii i sprężonego powietrza jest tu o 15% niższe od i tak już bardzo niskiego wyniku uzyskanego przez wydmuchiwarkę typu Contiform 3 Pro. 

System druku bezpośredniego DecoType Select jest właściwym wyborem dla dekorowania i ozdabiania; system ten zapewenia wysoki połysk kolorów, nawet na rPET. Cykl materiałowy nie jest przerywany, ponieważ amerykańskie stowarzyszenie Association of Plastic Recyclers potwierdziło, że atrament można całkowicie usunąć podczas procesu recyklingu.

krones1

brak
 

Maszyny do rozdmuchu z rozciąganiem

Germany