Tworzywa sztuczne tematem europejskiej debaty uczniowskiej w Warszawie

Tworzywa sztuczne tematem… 31 maja w Warszawie odbędzie się debata w ramach konkursu European Youth Debating Competition. Będzie to piąta z kolei debata w cyklu dziewięciu spotkań zaplanowanych od kwietnia do września w różnych krajach UE. Celem debat organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope jest promocja edukacji w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki (ang. STEM - Science Technology Engineering and Mathematics) w krajach europejskich. Zwycięzcy debat krajowych wezmą udział na początku października 2016 w debacie finałowej podczas 50. jubileuszowego spotkania rocznego EPCA w Budapeszcie.

Podczas warszawskiej debaty odbywającej się w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej 60 uczniów z 15 szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy, Płocka i Włocławka dyskutować będzie nad zagadnieniem "Czy wyobrażasz sobie przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych?". Trzech najlepszych mówców pojedzie na debatę finałową do Budapesztu, gdzie wspólnie ze zwycięzcami debat w innych krajach podejmować będą tematy związane z przyszłością techniki, przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych, ujęte ogólnie w haśle "50 lat przemysłu chemicznego w Europie. I co dalej?". Wszystkie debaty krajowe, odbywające w Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, jak również finał w Budapeszcie, realizowane są według takich samych zasad, a uczniowie oceniani będą według identycznych kryteriów.

- Cieszymy się, że zgłosiło się tylu młodych ambitnych ludzi do tego projektu - mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający PlasticsEurope Polska. - Temat nie jest łatwy i wymaga pewnego przygotowania merytorycznego, ale i także znajomości języka angielskiego, ponieważ debata finałowa w Budapeszcie odbędzie się po angielsku. Wierzymy, że takie dyskusje pozwolą młodym ludziom wyrobić sobie własne zdanie na ważne tematy, takie jak na przykład znaczenie nowoczesnych technologii dla zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji na stronie internetowej www.eydc.eu.

Czytaj więcej: