Udany debiut giełdowy PCC Rokita

Udany debiut giełdowy PCC… Akcje PCC Rokita, największego w Europie Środkowo-Wschodniej producenta polioli oraz znaczącego producenta chloroalkali, zadebiutowały w środę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na otwarciu kurs akcji wzrósł o 9,1 proc., do poziomu 36 zł, a kapitalizacja spółki osiągnęła 715 mln zł.

- Bardzo się cieszę, że kurs naszych akcji od pierwszych minut sesji rośnie, a inwestorzy dzięki temu zyskali już na otwarciu notowań – powiedział Wiesław Klimkowski, prezes zarządu PCC Rokita. - Dziękuję za zainteresowanie inwestorów zarówno podczas IPO, jak i teraz. Od początku obecności na rynku kapitałowym prowadzimy otwartą politykę informacyjną i pozostajemy w ciągłym dialogu z inwestorami.

Popyt na akcje PCC Rokita w ofercie publicznej zdecydowanie przewyższył ilość oferowanych papierów - redukcja zapisów w Transzy Indywidualnej wyniosła 76 proc.

– Wierzę, że jest to efektem docenienia naszego stabilnego modelu biznesowego oraz wiarygodności, którą budujemy od czasu, gdy pierwszy raz wyemitowaliśmy obligacje w trybie oferty publicznej – powiedział Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.

W ramach oferty publicznej PCC Rokita zaoferowała 1.588.264 akcji serii C (nowa emisja) oraz 1.389.731 akcji serii B (akcje sprzedawane). Łącznie oferowanych było 2.977.995 akcji, z czego 15 proc. w Transzy Indywidualnej, a 85 proc. w Transzy Instytucjonalnej. Cena emisyjna i cena sprzedaży wynosiła 33 zł.

Oferta publiczna akcji PCC Rokita o wartości niemal 100 mln zł była dużym sukcesem. Mimo niekorzystnych warunków rynkowych, spółka pozyskała środki w wysokości 52 mln zł z emisji nowych akcji, a strategiczny akcjonariusz, grupa PCC, uzyskał 46 mln zł ze sprzedaży części własnych akcji.

Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych, zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu oraz na badania i rozwój.

– W następnych trzech latach planujemy zrealizować do końca nasze mocno zaawansowane inwestycje - mówi Zdon. - Będziemy kontynuować strategię wzrostu poprzez dywersyfikację i rozszerzanie portfolio produktów specjalistycznych, co pozwoli nam rozpocząć ekspansję na nowych rynkach oraz zwiększyć rentowność operacyjną.

Czytaj więcej:
Giełda 147
Rynek 929

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4