Udziały Ciech rosną w krajowym rynku środków ochrony roślin

Udziały Ciech rosną w krajowym…

W 2020 roku udziały Ciech Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin, w krajowym rynku wzrosły do 6,1 proc., z 4,8 proc. rok wcześniej. Wartość sprzedaży spółki należącej do Grupy Ciech, jednego z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, wzrosła na polskim rynku o ponad 30 proc. w ujęciu rocznym, a wielkość całego rynku środków ochrony roślin urosła drugi rok z rzędu i przekroczyła 2,7 mld zł. Ciech Sarzyna zanotował wzrosty w kluczowych segmentach rynkowych: herbicydów zbożowych, fungicydach zbożowych i rzepaczanych oraz herbicydach przeznaczonych do ochrony kukurydzy.

Udział flagowych produktów Ciech Sarzyna - marki Chwastox - wzrósł wartościowo w 2020 roku w kategorii herbicydów zbożowych do 17,1 proc. z 14,0 proc. rok wcześniej. To efekt rozwoju marki w ostatnich latach - łącznie pod marką Chwastox sprzedawanych jest pięć produktów. To najpopularniejsza marka herbicydów wiosennych w Polsce, oparta na substancji aktywnej MCPA, produkowanej w należącej do Ciech Sarzyna jednej z najnowocześniejszych i największych instalacji tego typu na świecie.

Ciech Sarzyna zajmuje obecnie trzecie miejsce w Polsce w kategorii producentów herbicydów zbożowych, ale jest liderem w sprzedaży środków stosowanych wiosną na chwasty dwuliścienne. To właśnie ten rodzaj herbicydów reprezentuje linia Chwastox.

Spółka rozwija także inne linie produktowe - rosną jej udziały m.in. w fungicydach rzepaczanych (w 2020 roku wzrost udziału był niemal dwukrotny). Podobnie rosną udziały Ciech Sarzyna w rynku herbicydów dla kukurydzy - jeszcze 2-3 lata temu Ciech Sarzyna miała ok. 2-3 proc. udziału w rynku, natomiast w 2020 roku było to już 5,6 proc.

rosna-udzialy-ciech-sarzyna-w-polskim-rynku-srodkow

- Rynek środków ochrony roślin odrodził się dzięki m.in. sprzyjającym warunkom pogodowym, ale my zebraliśmy także owoce naszej pracy wykonanej w ostatnich kwartałach, takiej jak usprawnienie procesów sprzedażowych czy zintensyfikowanie działań dotyczących rejestracji nowych produktów. W 2021 rok wkroczyliśmy z pozytywnie zakończoną sprzedażą przedsezonową i ambitnymi celami rozwoju portfolio produktowego o innowacyjne rozwiązania dla nowoczesnego rolnictwa - mówi Wojciech Babski, szef biznesu Agro w Grupie Ciech.

Grupa Ciech nie ogranicza swojej działalności tylko do rodzimego rynku środków ochrony roślin. Obecnie dostarcza swoje produkty do blisko 50 krajów na trzech kontynentach i planuje w tym obszarze dalszą ekspansję na kolejne rynki. Największy polski producent środków ochrony roślin obsługuje obecnie m.in. rynek niemiecki, australijski, tajski czy rosyjski, a przejęty w 2018 roku Proplan działa m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Ameryce Łacińskiej oraz w północnej Afryce.

Ciech Sarzyna realizuje obecnie największy w historii firmy plan inwestycji w nowe produkty. Zadanie to wspiera nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe spółki, wyróżnione prestiżową certyfikacją ''GLP'' (ang. Good Laboratory Practice) - ''Dobra Praktyka Laboratoryjna''. Ważnym elementem konsekwentnego rozwoju oferty Ciech Sarzyna o nowe produkty dla rolnictwa jest również oferowanie klientom pełnych programów ochrony roślin dla kluczowych upraw.


Czytaj więcej:
brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska