WIP wprowadził nowe preformy PET

WIP wprowadził nowe preformy…
Firma WIP wprowadziła na rynek opakowaniowy nowe preformy do butelek PET. Sa one wyposażone w gwint PCO Corvaglia 28 mm i tzw. zakończenie Capello. To aktualnie najnowsze rozwiązanie w branży, rodem ze Szwajcarii. Pozwala na spore oszczędności jeśli chodzi o tworzywo potrzebne do wyprodukowania opakowania.

Nowe preformy zapewniają producentowi szereg innowacji. Przede wszystkim gwarantują niższe koszty opakowania i to bez pogorszenia jego jakości. Pozwalają też na nasycenie CO2 do 6,5 grama na litr. Co ważne nie wymagają skomplikowanych zmian na liniach rozlewniczych. Są lżejsze od standardowych preform PCO 28 mm.

Zastosowana w nich nowość polega na odchudzeniu tradycyjnej preformy o 2 gramy. Powszechnie używane preformy ważą bowiem 30 gram. Co szczególnie istotne wspomniane obniżenie wagi uzyskano bez jakiejkolwiek zmiany grubość ścianek opakowania. Skoncentrowano się na odchudzeniu pozostałych części preformy. Nowe preformy są produkowane w trzech gramaturach 28, 31 i 34 g.


Porównanie preformy PET z gwintem PCO-28 z preformą PCO Corvaglia i CapelloCo więc uczyniono by uzyskać lepszy wynik?

Innowacyjność nowej preformy związana jest ze zmianami, które wprowadzono na jej podstawie i szczycie.

Z jednej strony zmianie uległ więc gwint. Wprowadzenie krótkiego gwintu PCO Corvaglia pozwoliło na osiągnięcie oszczędności do 1,5g. Gwint uległ skróceniu o ok. 20 proc. i teraz liczy sobie 16,8 mm. Wciąż jednak do odkręcenia nakrętki potrzebne jest wykonanie ponad dwóch obrotów. To ważne, bo jakość uszczelnienia w dalszym ciągu pozostaje na wysokim poziomie. Ponadto nakrętka nadaje się do napojów silnie gazowanych, w przypadku których przed uwolnieniem nakrętki musi nastąpić rozładowanie ciśnienia wewnątrz butelki.

Z nowym gwintem związane są też zmiany jeśli chodzi o nakrętki. Mniejsza masa nakrętki pozwala oszczędzić 0,7 do 1,2 grama materiału.

Druga rewolucyjna zmiana w nowych preformach WIP zaszła u ich podstawy. Za sprawą tzw. zakończenia Capello udało się zaoszczędzić kolejne 3-5 proc. wagi preformy. Capello to nic innego jak nowy kształt denka preformy opracowany i opatentowany przez włoską firmę Concordia Development.

Skąd pomysł na opracowanie i wprowadzenie nowej preformy do butelek PET?

Celem, który przyświecał producentowi było doprowadzenie do sytuacji, w której dałoby się uzyskać oszczędność materiału potrzebnego do wyprodukowania opakowania.

Szacuje się bowiem, że producenci butelek mogą zaoszczędzić ok. 3-4 euro na koszcie jednego tysiąca preform PET i na nakrętce. Tak więc sięganie po najnowsze preformy umożliwia zaoszczędzenie naprawdę sporych pieniędzy.

WiP to firma z Aleksandrowa Kujawskiego. Jest krajowym liderem w produkcji preform do butelek PET. Oferuje też butelki PET o pojemnościach od 0,2 do 5 l i formy rozdmuchowe.