Wacker prezentuje płynny kauczuk silikonowy przylegający do poliwęglanu

Wacker prezentuje płynny kauczuk…

Na Międzynarodowych Targach Tworzyw Sztucznych i Gumy K 2022 firma Wacker zaprezentuje nową serię produktów Elastosil LR 3078. Te samoprzylepne gatunki płynnego kauczuku silikonowego utwardzają się bardzo szybko i tworzą trwałe połączenie z termoplastycznym poliwęglanem bez konieczności wstępnej obróbki jego powierzchni. Elastosil LR 3078 został zaprojektowany do wtrysku dwukomponentowego i umożliwia opłacalną produkcję na dużą skalę części wieloskładnikowych, stosowanych w technologii medycznej i przemyśle motoryzacyjnym. Tegoroczne targi K odbędą się w Düsseldorfie w Niemczech w dniach 19-26 października.

Poprzez Elastosil LR 3078, Wacker rozszerza swoje portfolio samoprzylepnych płynnych kauczuków silikonowych o linię produktów, które przylegają do poliwęglanu. Produkty silikonowe z tej serii są tak sformułowane, że podczas utwardzania powstaje chemiczna przyczepność do podłoża, a nie do narzędzia do formowania wtryskowego.

W tym celu Wacker stosuje nowo opracowaną i opatentowaną technologię samoprzylepną, która nie zawiera żadnych struktur bisfenolu A. Poprzez wyeliminowanie takich substancji firma zwiększa bezpieczeństwo pracy i przyczynia się do ochrony konsumentów.

Wszystkie gatunki z nowej linii produktów można łatwo przetwarzać za pomocą technologii wtrysku dwukomponentowego. Nie zawierają one żadnych substancji, które mogłyby powodować powstawanie stałych osadów w formie wtryskowej. Dzięki temu wtryskarka pracuje bez zakłóceń.

Dzięki szybkiemu utwardzaniu nowych gatunków płynnego kauczuku silikonowego, czasy cyklu formowania wtryskowego są bardzo krótkie. Ponadto, wyroby o skomplikowanych kształtach geometrycznych mogą być produkowane z wysoką precyzją i bez potrzeby dodatkowej obróbki. Elastosil LR 3078 otwiera w ten sposób drogę do dalszej miniaturyzacji części wykonanych z poliwęglanu i silikonu oraz do zupełnie nowych projektów produktów.

elastosil-lr-3078-test-z081
Testy przyczepności wykazały, że Elastosil LR 3078 mocno przylega do poliwęglanu bez wstępnego przygotowania. (zdjęcie: Wacker)

Linia produktów Elastosil LR 3078 obejmuje klasy twardości od 20 do 70 Shore A i w ten sposób pokrywa cały zakres twardości, który jest istotny dla miękkich komponentów wyrobów hybrydowych. Wszystkie gatunki są półprzezroczyste i mogą być dowolnie barwione. Utwardzone produkty charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Osiągają bardzo niski stopień kompresji. Jest to idealne rozwiązanie dla zastosowań uszczelniających. W przypadku odprężenia po ściśnięciu w wysokich temperaturach, element uformowany z Elastosil LR 3078 wykazuje tylko niewielkie odkształcenia dzięki elastyczności materiału. Uszczelki wykonane z Elastosil LR 3078 zachowują więc swoją funkcję przez długi czas.

Utwardzone produkty Elastosil LR 3078 przeszły wybrane testy na biokompatybilność zgodnie z ISO 10993 i US Pharmacopeia Chapter <88>, Class VI. Mogą być również wielokrotnie sterylizowane parą w temperaturze 134 stopni Celsjusza bez utraty właściwości mechanicznych i przyczepności do poliwęglanu. Nowe płynne silikony nadają się więc również do produkcji dwuskładnikowych części do urządzeń medycznych.

Elastosil LR 3078 może być stosowany we wszystkich sektorach przemysłu. Zakres zastosowań sięga od przezroczystych osłon wykorzystywanych w pojazdach mechanicznych, poprzez obudowy urządzeń gospodarstwa domowego, aż do systemów diagnostyki medycznej, zautomatyzowanego dostarczania leków oraz minimalnie inwazyjnych technik diagnostycznych i chirurgicznych.

respiratory-mask-w022


Reportaże

Forum