Wtryskarki e-max firmy Engel

Wtryskarki e-max firmy Engel
Cykl szkoleń firmy Engel: producent wtryskarek przedstawia swoje elektryczne maszyny z serii e-max. W ubiegłym tygodniu na zorganizowanych w warszawskiej siedzibie spółki szkoleniach zgromadziła się spora liczba gości.

Wtryskarki z rodziny e-max zostały stworzone przez austriacki koncern w odpowiedzi na kilka kluczowych wyzwań konstrukcyjnych stojących obecnie przed producentami maszyn przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Te założenia to przede wszystkim zrealizowanie takich celów jak: maksymalna zwartość budowy maszyny, wprowadzenie wszystkich ruchów serwoelektrycznych, a także ich równoległa praca, sekwencje dowolnie programowane, szybka regulacja urządzenia oraz bezobsługowe standardowe serwosilniki ze zintegrowanym systemem pomiarowym. I właśnie we wtryskarkach e-max udało się osiągnąć te zamierzenia.

Szkolenie w firmie Engel

Cała seria e-max została stworzona w zakresie sił zwarcia 500 kN – 1800 kN. Maszyny w tym przedziale mają spełniać wszystkie wymagania stawiane wtryskarkom w najbliższych latach. Są też odpowiedzią firmy na tendencję związaną z coraz większym faworyzowaniem maszyn elektrycznych, które cechują się wysoką wydajnością, zajmują wyjątkowo mało miejsca na hali produkcyjnej, działają z wysoką precyzją i wysokim poziomem stabilności procesu oraz zużywają niewiele energii.

Jak przekonywał podczas spotkania zorganizowanego przez Engel, Janusz Andrzejak, odpowiedzialny za szkolenia w tej spółce, obecnie co szósta wtryskarka na świecie do 400 ton jest maszyną elektryczną. Najwięcej ich jest na rynku azjatyckim, gdzie aktualnie wtryskarki hydrauliczne prawie w ogóle się nie sprzedają.

Warto zatem prześledzić co oferuje Engel, jeden z największych światowych producentów wtryskarek, w ramach swoich maszyn elektrycznych e – max.

Zwartość konstrukcji, którą cechują się te wtryskarki to głównie wyposażenie elektryczne i serwowzmacnianie w ramie jednostki wtryskowej, a także innowacyjny system chłodzenia serwowzmacniaczy oraz otwarta konstrukcja jednostki wtryskowej.

O wysokiej wydajności pracy maszyn decyduje bardzo wydajny agregat wtryskowy in-line. Prędkość wtrysku dochodzi w tych maszynach do 450 mm/sek, a maksymalne ciśnienie wtrysku to 2800 bar. Warto też zwrócić uwagę na otwartą budowę strony wtryskowej oraz fakt, że wychylny agregat wtryskowy jest pomocny przy wszelkiego rodzaju pracach serwisowych.

Jednostkę wtryskową w maszynach Engel e-max wyróżniają takie właściwości jak wspominana już wysoka wydajność wtrysku, a także bardzo krótki czas reakcji oraz precyzja w zakresie dozowania i powtarzalności.

Maszyny są wyposażone w wysokowydajny system zamykania. Jest on oparty na pięciopunktowym kolanowym układzie zamykania z serwonapędem. Gwarantuje krótki czas suchego cyklu, posiada wyrzutnik napędzany elektrycznie z dwoma śrubami pociągowymi oraz duży rozstaw kolumn: 460 mm dla maszyny e-max 100.