Zakład regranulacji tworzyw sztucznych w Jaśle

Zakład regranulacji tworzyw…
Fabryka materiałów budowlanych, zakład regranulacji tworzyw sztucznych, wytwórnie świec i zniczy - to inwestycje, które w najbliższym czasie mogą być realizowane w należącej do Grupy Lotos rafinerii w Jaśle. Dzięki nim powinno powstać w Jaśle 150 nowych miejsc.

- Planowane przedsięwzięcia mają związek z likwidacją ulg podatkowych na transport ropy naftowej koleją i produkcję paliw z udziałem komponentów z przerobu tworzyw sztucznych. Wspomniane decyzje zmusiły Lotos Jasło do podjęcia decyzji o wstrzymaniu procesu rafinacji i przerobu tworzyw sztucznych, które utrzymywały rentowność tej spółki – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos.

Związany z restrukturyzacją program inwestycyjny w Jaśle ma kosztować od 50 do 70 mln zł. Inwestycje zapewnią spółce stabilny rozwój, a pracownikom miejsca pracy.

W Jaśle planuje się uruchomienie fabryki pap budowlanych. Produkcja powinna ruszyć w marcu 2008 r. Stworzy 60 miejsc pracy. Kolejne 25 miejsc pracy pojawi się w zakładzie regranulacji tworzyw sztucznych.

Dostępność surowca i wykwalifikowani pracownicy - wszystko to sprawia, że bardzo interesująca jest inwestycja w fabrykę świec i zniczy, która będzie mogła ruszyć już na początku przyszłego roku. Dodatkowe inwestycje będą związane z podstawową działalnością dystrybucji i magazynowania paliw - zaznaczył Zachowicz.

Rzecznik podkreślił, że "nikt z pracowników Lotos Jasło nie powinien stracić pracy". W trakcie restrukturyzacji firmy ponad 160 z 230 pracowników zmieni charakter swojej pracy. Restrukturyzacja ma być konsultowana ze związkami zawodowymi.

Rafineria w Jaśle powstała w 1888 r. W 1996 r. firma przekształcona została w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Od 2003 r. firma należy do Grupy Lotos, która ma 80,01 proc. jej akcji.

Działalność produkcyjna i handlowa spółki obejmuje m.in. przerób ropy, olejów odpadowych oraz frakcji węglowodorowej z przerobu odpadowych tworzyw sztucznych, recykling odpadowych tworzyw sztucznych i olejów odpadowych, produkcję i sprzedaż paliw, wytwarzanie specyfików naftowych. Teren Lotos Jasło wraz z grupą spółek tu działających obejmuje powierzchnię 65 ha.