Zastosowanie tworzywa sztucznego Lexan HPM koncernu SABIC


- Pierwotnie w konstrukcji pomp Pulsar stosowaliśmy zwykły poliwęglan, jednak po zabiegu dializy obserwowano osadzanie się fibryn i skrzeplin na ścianach pompy - wyjaśnia John Maholtz, starszy wiceprezes ds. inżynierii i działalności operacyjnej w Renal Solutions. - Aby ograniczyć możliwość powstawania skrzeplin, które zakłócałyby zabieg, nie tylko zmieniliśmy konstrukcję, lecz także podjęliśmy współpracę z firmą SABIC Innovative Plastics nad wprowadzeniem tworzywa Lexan HPM1944, zapewniającego lepszą biokompatybilność urządzenia. Efektem zastosowanych zmian konstrukcyjnych i materiałowych zdaje się być obniżone prawdopodobieństwo tworzenia skrzeplin w pompie. Po wstępnych zabiegach trwających do sześciu godzin stwierdzono, że ściany pompy Pulsar pozostawały czyste.

Pompa krwi Pulsar stanowi jeden z elementów systemu do hemodializy Allient Sorbent Hemodialysis System firmy Renal Solutions. Łagodny sposób pracy pompy Pulsar zapewnia większe bezpieczeństwo i uniwersalność dzięki wyjątkowej, dwukomorowej konstrukcji z ograniczeniem ciśnienia. Nowatorska konstrukcja i fachowy wkład firmy SABIC Innovative Plastics w kwestii użytego materiału pozwoliły poczynić pierwszy znaczący postęp w ewolucji pomp do hemodializy od lat 60. ubiegłego wieku.

W porównaniu do tradycyjnych poliwęglanów tworzywo Lexan HPM1944 wyróżnia się biokompatybilnością, której przejawami są nawet o 50 proc. wyższy współczynnik zachowania płytek we krwi, do 50 proc. niższa skłonność do aktywacji leukocytów oraz do 60 proc. niższa skłonność do adsorpcji fibrynogenu na powierzchni materiału. Wszystkie te czynniki przekładają się na znacznie lepszą obojętność materiału i lepsze zachowanie składu krwi.

Warto wiedzieć, że tworzywo Lexan HPM wykazuje podwyższoną hemokompatybilność w porównaniu ze zwykłym poliwęglanem zgodnie z wynikami uzyskanymi przez wielu producentów sprzętu w testach według różnorodnych metod.

SABIC Innovative Plastics to światowy dostawca tworzyw sztucznych powszechnie stosowanych w przemyśle samochodowym i medycznym, elektronice, transporcie, produkcji opakowań, budownictwie, telekomunikacji oraz branży nośników optycznych.

Firma wytwarza tworzywa poliwęglanowe, ABS, ASA, PPE, PC/ABS, PBT i PEI, a także tworzywa techniczne o specyficznych właściwościach LNP, oferowanych na rynku pod dobrze znanymi markami Lexan, Cycolac, Geloy, Noryl, Cycoloy, Valox i Ultem.

Dział Specialty Film & Sheet firmy SABIC Innovative Plastics produkuje arkusze i folie z tworzywa Lexan, wykorzystywane w licznych wymagających zastosowaniach na całym świecie. Natomiast, wyspecjalizowany dział motoryzacyjny jest doświadczonym, ogólnoświatowym dostawcą rozwiązań materiałowych w dziedzinie tworzyw sztucznych dla pięciu najważniejszych segmentów rynku części samochodowych: poszycie nadwozia i przeszklenia, podzespoły eksploatacyjne, części zewnętrzne, konstrukcje i elementy wnętrza oraz oświetlenie.

SABIC Innovative Plastics należy do grupy Saudi Basic Industries Corporation (SABIC), jednego z 10 największych producentów światowej branży petrochemicznej.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska