Zielony polietylen w samochodach rajdowych

Zielony polietylen w samochodach… Biotworzywo brazylijskiego koncernu Braskem będzie podstawowym materiałem do produkcji deski rozdzielczej samochodu rajdowego konstruowanego przez zespół z Universite du Quebec a Trois-Rivieres. Projekt kanadyjskich studentów weźmie udział w konkursie Society of Automotive Engineers, który przeprowadzony będzie w dniach 8-11 maja w Jackson w stanie Michigan (USA).

Celem rywalizacji studentów z ponad 120 uczelni jest zbudowanie możliwie najszybszego i jednocześnie najtańszego pojazdu. Na pomysł wykonania części konstrukcji z biotworzywa wpadł Brazylijczyk Alencar Bravo, przygotowujący na na kanadyjskiej uczelni doktorat w dziedzinie biotworzyw.

Braskem to jeden z najważniejszych światowych producentów termoplastów - w 36 zakładach w Brazylii, USA i Niemczech koncern produkuje rocznie ponad 15 mln ton żywic i innych petrochemikaliów rocznie. W 2010 roku koncern uruchomił produkcję tzw. zielonego polietylenu, wytwarzanego z etanolu pochodzącego z trzciny cukrowej. W tym roku Braskem zamierza uruchomić pierwszą fabrykę produkującą bio-polipropylen. Dzięki inwestycji o wartości 100 mln dolarów koncern będzie w stanie wyprodukować rocznie 30 tys. ton nowego biotworzywa.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum