Zmiany na globalnym rynku PVC

INEOS Capital przejmuje od Norsk Hydro działalność koncernu Hydro Polymers w Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Dlaczego to takie ważne? INEOS to największy europejski producent polichlorku i gotowych mieszanek PVC.

Kilka dni temu Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez INEOS Capital działalności Hydro Polymers w Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii od Norsk Hydro ASA. Przejęcie to dotyczy również 50 proc. udziałów w krakerze etylenu NORETYL w Rafnes, następujące po wcześniejszym pozyskaniu przez INEOS Group w 2007 r. pozostałych 50 proc. od Borealis.

Nowo pozyskana działalność w zakresie chloru, S-PVC i i gotowych mieszanek
doskonale uzupełnia istniejące możliwości INEOS i będzie zintegrowana z grupami INEOS ChlorVinyl oraz INEOS Films & Compounds.

- Inwestycja ta zwiększy naszą wydajność operacyjną i udoskonali naszą
pozycje na rynku winylu i gotowych mieszanek - mówi prezes INEOS Jim Ratcliffe. - Połączenie uzupełnia nasz istniejący biznes i prowadzi do dobrego ulokowania kapitału popartego przez doświadczenie i wysokie standardy ochrony środowiska.

- Jesteśmy zadowoleni, że połączenie zakończyło się sukcesem. Umacnia to naszą pozycję na rynku i sprawia, że staliśmy się głównym producentem winylu w Europie - komentuje Chris Tane, prezes INEOS ChlorVinyls.

Renato Cipoloni, prezes INEOS Films & Compounds, dodaje, że przeprowadzona integracja ta prowadzi do rozwoju interesów Compounds w Europie. W wyniku połączenia INEOS Compounds będzie koordynować działalność byłej Hydro Polymers PVC Compounds and Dry- Blends w brytyjskich zakładach w Newton Aycliffe i w szwedzkim Helsinborgu. Wraz z istniejącą bazą produkcyjną we Francji, Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii INEOS Compounds staje sie największym producentem mieszanek PVC w Europie.

INEOS jest trzecim na świecie, co do wielkości, przedsiębiorstwem produkującym chemikalia, a jego sprzedaż dochodzi do 45 miliardów dolarów. Jako ogólnoświatowy lider w przemyśle petrochemicznym, szczególnie w produkcji chemikaliów i oleju, INEOS skupia 19 wiodących firm chemicznych.

Przejęcie przyczyniło sie do jeszcze większego rozwoju INEOS, który obecnie zatrudnia 16,3 tys. osób, a sieć produkcyjna sięga 76 dziedzin przemysłowych w 20 krajach.

Koncern, o którym mowa jest reprezentowany również w Polsce. Jego partnerem w naszym kraju jest toruńska spółka Ekomer, zajmująca się handlem, pośrednictwem, produkcją i recyklingiem w zakresie tworzyw sztucznych. Od 1 kwietnia 2005 r. jest jedynym i wyłącznym przedstawicielem i agentem INEOS Compounds w Polsce.