Znamy finalistów 4 debaty European Youth Debating Competition

Znamy finalistów 4 debaty… Czwarta z 7 planowanych debat uczniowskich European Youth Debating Competition, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope odbyła się 30 maja br. w Warszawie. Zwycięska pierwsza trójka uczniów z Warszawy i Lublina reprezentować będzie Polskę w europejskim finale, który odbędzie się na początku października w Berlinie podczas 51 Spotkania Rocznego EPCA.

Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej otworzył swoje podwoje dla młodzieży ponadgimnazjalnej z 11 szkół z całej Polski, która podczas debaty uczniowskiej dyskutowała o roli i znaczeniu petrochemii i tworzyw sztucznych we współczesnej erze cyfrowej. Uczestnicy debatowali nad ważnymi współczesnymi wyzwaniami, takimi jak ochrona klimatu i zrównoważony rozwój, zastanawiając się nad kluczową rolą produktów chemicznych i wyrobów z tworzyw sztucznych w ich rozwiązywaniu. Wśród argumentów wymienianych przez obie strony znalazły się zarówno te dotyczące pozytywnej roli jaką przemysł petrochemiczny i tworzywa sztuczne odgrywają w różnych dziedzinach takich jak transport, budownictwo, opakowania czy medycyna, jak i te, które wskazywały na konkretne problemy, powodowane przez zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiedzialne postawy ludzi.

Zwycięzcami debaty w Warszawie zostali:

1. Wiktor Skowroński, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 40 w Warszawie
2. Kalina Spławska, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
3. Michalina Groszyk, Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Chemicznego w Lublinie
4. Jakub Czekierda, V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
5. Sebastian Macioszek, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach
6. Dorota Nguyen, Międzynarodowa Szkoła Meridian w Warszawie

European Youth Debating Competition winners


Finałowa trójka wspólnie ze zwycięzcami debat z innych krajów podczas europejskiego finału w Berlinie, jednego z wydarzeń towarzyszących 51 spotkaniu rocznemu EPCA, dyskutować będzie w języku angielskim na temat: People, Planet, Profit in the Digital Age: With or without petrochemistry and plastics?