Duże wahania wymiarów
Wtryskiwanie

Desable
15 cze 2015, 20:28 Desable

Cześć,

Mój problem polega na tym, iż kontrolując proces niektórych detali (SPC) za pomocą jednego, wybranego wymiaru okazuje się, iż przy tych samych parametrach maszyny, wymiary te potrafią różnić się nawet o około 0,1 - 0,15 mm, co w mojej branży robi bardzo dużą różnicę. Mierzone detale są z POMu oraz PA66+30GF (nie łączę tego z materiałem, mam wrażenie, że powód jest gdzie indziej). Badałem temat temperatury otoczenia, zmieniałem maszyny na inne, zmieniałem podgrzewacze - nic.

ALE! Za radą zaznajomionego mi fachowca w dziedzinie przetwórstwa tworzyw (znany i naprawdę światły człowiek) poszedłem w stronę stabilności reologicznej pomiędzy gniazdami narzędzia. Zatem: świadomie wyprodukowałem niedolane sztuki i poszedłem z nimi na dokładną wagę. Okazało się, że różnice wag pomiędzy gniazdami wynoszą nawet do 8% (na jednym z detali, na reszcie do około 5%). Formy są ALBO zimnokanałowe, albo mają grzaną dyszę centralną + zimne wlewki. Czy myślicie, że problem niestabilności wymiarowej może leżeć w przewężkach form? Zastanawiam się tylko, czy wtedy wymiary nie byłyby stabilne (ale np. rozstrzelone).

Proszę o porady i z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Adam

Ramones
15 cze 2015, 21:19 Ramones

Rozumie Twoja flustracje ale zawsze powtarzam --Podaj typ tworzywa --potem będziemy się martwic ;) PA to ciezki temat i nie ma tu "zabawy" .Musi być wszystko dograne pod względem tego co przetwarzasz !! ;)

Gerbito
16 cze 2015, 19:51 Gerbito

Możliwa fotka detalu?

Yellow
18 cze 2015, 18:40 Yellow

Witam,
wymiary które uciekają są z tego gniazda które ma największa różnicę w wadze?
Ogólnie wypełnienie gniazd powinno być takie same. Tutaj nie ma litości. Jeśli nie ma balansu to właśnie później pojawiają się różnego rodzaju problemy.

Pozdrawiam
Yellow

Forum