50 tysięcy ton dostarczonych tworzyw w 10 lat

 jakimi producentami tworzyw sztucznych współpracujecie?

Lista naszych dostawców stale się powiększa, z racji tego że Plastoplan i Grupa Hromatka to pożądany partner biznesowy na rynku tworzyw sztucznych. Jednym z naszych najważniejszych współpracowników jest SAX Polymers, firma z naszej Grupy, producent compoundów wypełnionych i niewypełnionych oraz masterbaczy. Saxalac (ABS), Saxamid (PA6; PA6.6), Saxalen (PPH, PPC), Saxaform (POM), Saxadur (PBT), Saxasan (SAN), Saxatex (ASA), Saxaketon (POK) oraz linia Saxaplast (industrial quality) to produkty, również motoryzacyjne, zdobywające sobie coraz większy rynek, a Plastoplan jest ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce.

Od początku funkcjonowania na polskim rynku jesteśmy oficjalnym dystrybutorem firmy SABIC. Przy pełnym wsparciu tego renomowanego producenta oferujemy kompletne portfolio polietylenów i polipropylenów oraz tworzyw motoryzacyjnych - poliolefin i compoundów poliolefinowych, jak też tworzyw technicznych.

Nasi dostawcy tworzyw konstrukcyjnych to LG Chem, Radici, Eurostar i Toray, a w przypadku tworzyw wysokosprawnych DIC i Victrex. Wysoko cenimy sobie również współpracę z wiodącym światowym producentem elastomerów termoplastycznych - Kraiburg TPE, którego wyroby przeznaczone są do różnorodnych zastosowań, począwszy od motoryzacji, przez artykuły techniczne, skończywszy na medycynie. Kleje do folii barierowych oraz kompatybilizatory dostarcza nam Industrie Polieco MPB. Współpracujemy również z dwoma producentami granulatów czyszczących: amerykański Neutrex dostarcza środki Purgex, zaś Engineering Chemicals jest niderlandzkim producentem granulatów Supernova.

Jak postrzega pan rolę firmy dystrybucyjnej w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych?

Uważam, że rola dystrybutora na naszym rynku jest nie do przecenienia. Zapewniamy dostęp do surowca małym i średnim przetwórcom, jednocześnie skracając znacznie czas dostawy dla rynku poprzez wykorzystanie naszych zasobów magazynowych, które są swego rodzaju buforem dla naszych klientów. Będąc częścią paneuropejskiej Grupy jesteśmy również elementem łańcucha wymiany informacji, doświadczeń oraz najnowszych rozwiązań technicznych w szeroko pojętej branży tworzyw sztucznych.

Ostatnie miesiące pokazały, jak niezwykle istotna dla naszych klientów jest kwestia zapewnienia ciągłości dostaw. W ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi prognozujemy, planujemy i zapewniamy dostępność surowców dla branży. Traktujemy to jako naszą odpowiedzialność, ale też jako wyznacznik jakości serwisu, który firma Plastoplan świadczy swoim klientom. Pierwszy kwartał 2021 r. najprawdopodobniej będzie kolejnym trudnym sprawdzianem z umiejętności zapewnienia bezpieczeństwa dostaw dla producentów, dystrybutorów i przetwórców. Już dziś zatem robimy wszystko, by kolejny raz zdać ten egzamin celująco.

20190529-094045

Dobór prawidłowego materiału już na samym początku decyduje o sukcesie lub niepowodzeniu przedsięwzięcia. Jak rozumiem, wasz zespół techniczny jest w stanie pomóc przetwórcy również na tym etapie.

Cenimy sobie projektowe podejście do współpracy z klientem, dlatego też jesteśmy obecni już od pierwszego etapu, jakim jest projektowanie detalu i wybór odpowiedniego tworzywa. Często asystujemy przy testach, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Klienci znajdują u nas informacje o ważnych właściwościach tworzyw i parametrach przetwórczych, które w istotny sposób wpływają na własności i cenę wyrobu gotowego; nierzadko są to burzliwe dyskusje. Nie bez znaczenia jest przy tym znajomość przepisów i norm, które te wyroby definiują. Świadomość wszystkich najistotniejszych, newralgicznych elementów, na które składa się proces projektowania i produkcji pozwala nam być wartościowym partnerem klienta, a nie akwizytorem, który przyszedł by sprzedać np. paletę HDPE.

Plastoplan to nie tylko tworzywa. Posiadacie państwo własne laboratorium, oferujecie usługi compoundingu, prowadzicie szkolenia…

Plastoplan to tworzywa, my nieustannie w nie wierzymy, bo nie ma współczesnego świata bez tworzyw sztucznych. Symptomatyczne jest to, jak w roku bieżącym zmienił się odbiór tworzyw sztucznych w przestrzeni medialnej: od ''tego wstrętnego plastiku'' zanieczyszczającego środowisko, po surowiec, bez którego nie sposób sobie wyobrazić środków ochrony osobistej w czasie pandemii. A to tylko utwierdza nas w przekonaniu, że motto właściciela spółki ''We believe in plastics'' ma sens. Ale tak, ma pan rację, Plastoplan to nie tylko tworzywa. 

Jesteśmy m.in. autorami trzech pionierskich projektów: ''Rent the engineer'', ''Rent the laboratory'' oraz ''Rent the production''. Mówiąc w skrócie, nasze zasoby ludzkie i urządzenia są do dyspozycji naszych klientów. Trzeba popracować nad projektem detalu? Nasi inżynierowie są do dyspozycji. Konieczne jest przygotowanie compoundu skrojonego pod konkretne potrzeby? Nasze linie są na to gotowe. Niezbędne jest przeprowadzenie precyzyjnych badań wyrobu gotowego? Nasze laboratorium stoi otworem. Lubimy eksplorować obszary, które nie są łatwo kojarzone z firmami dystrybucyjnymi, a które pozwalają nam budować przewagi konkurencyjne. Nieustannie mamy ambicję, by zmieniać się i rozwijać tak, żeby być jak najbardziej kompleksowym partnerem dla naszych klientów. 


Czytaj więcej:
Wywiad 278

Dystrybutor tworzyw sztucznych: tworzywa
 

Dystrybutor tworzyw sztucznych: tworzywa specjalne, blendy, elastomery plastyczne kompoundy, masterbacze, granulaty czyszczące.

Polska