7 zalet palet plastikowych, które zmieniają stereotyp dotyczący ich wysokich kosztów

7 zalet palet plastikowych…

Czy paleta drewniana jest rzeczywiście tańsza w użyciu od palet plastikowych? Jakie są zalety palet z tworzywa sztucznego? Czy długość ''życia'' palety jest proporcjonalna do jej ceny? Te pytania zadaje sobie prawdopodobnie wielu menedżerów firm, w których na co dzień używa się palet. 

W pierwszej chwili zakup plastikowych produktów stereotypowo kojarzy się z wyższą ceną i co za tym idzie - bardziej kosztowną inwestycją. Jednak czy w dłuższej perspektywie użytkowania naprawdę tak jest? Warto wziąć pod uwagę kilka argumentów, bardzo często pomijanych podczas analizy kosztów, a które stawiają plastikową paletę w dużo atrakcyjniejszym świetle. Weryfikacja wydatków podczas procesu eksploatacji pokazuje bowiem, że koszt użytkowania palet drewnianych już po roku zrównuje się z ceną zakupu ich plastikowych odpowiedników.

Producentem wytrzymałych palet plastikowych w Polsce jest Grupa Utz, która oferuje szeroki przekrój palet dla przemysłu i logistyki.

Naprawy i utylizacja

Ten kto używa palet drewnianych w magazynie czy hali produkcyjnej doskonale wie jak dużą ilość śmieci one generują. Odpadające drzazgi, gwoździe czy wręcz większe kawałki palet zmuszają do ciągłego sprzątania i niezliczonych napraw. Natomiast dla produktów, których naprawić się już nie da, trzeba wygospodarować miejsce do składowania lub utylizować. Te wszystkie dodatkowe czynności związane z utrzymaniem jakości palety drewnianej, należy uwzględniać w okresie eksploatacji. Doświadczenie jednak pokazuje, że tak naprawdę, bardzo często nie prowadzi się żadnej analizy kosztowej. A szkoda, bo dzięki temu otrzymalibyśmy rzeczywistą skalę wydatków. 

Koszt użytkowania palet drewnianych już po roku zrównuje się z ceną zakupu plastikowych

Poniższy wykres ilustruje porównanie kosztów używania 3 palet:

1) palety drewnianej, suszonej, o wymiarze Euro 1200x800, certyfikowanej, eksploatowanej w warunkach wilgotnych, na zewnątrz,

2)  palety drewnianej, suszonej, o wymiarze Euro 1200x800 certyfikowanej, eksploatowanej w warunkach suchych,

3) palety o wymiarze Euro 1200x800 wykonana z tworzywa sztucznego.

utz-wykres

Test wykazał, że paleta nr 1 wymagała pierwszych napraw już po sześciu miesiącach użytkowania, szczególnie w okresie dużych zmian temperatur w ciągu doby (wilgoć i mróz osłabiają paletę). Wzrost kosztów eksploatacji palety plastikowej (nr 3) w czasie wynika tylko z założenia, iż paleta będzie myta po wykonaniu określonej liczby cykli. 

Po pierwszym roku koszt używania palety drewnianej zrównał się z ceną zakupu palety z tworzywa sztucznego. Po tym okresie koszt zakupu palety drewnianej nie jest już tak atrakcyjny.

Higiena i czyszczenie

Palety plastikowe są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości i eliminowaniu drobnoustrojów i bakterii. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować ryzyko pojawienia się pleśni. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym, który nakłada bardzo rygorystyczne w tym względzie wymagania. Szczególnie zalecane dla tej branży są palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania z dopuszczeniem do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wystarczy je umyć, by spełniały określone wymagania. Palety drewniane, trzeba natomiast poddawać dodatkowym obróbkom termicznym lub chemicznym, zwiększające koszty ich użytkowania. Użycie palet zanieczyszczonych, skutkuje bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi.

Wykorzystanie w automatycznych magazynach

Wykorzystanie palet drewnianych w coraz bardziej popularnych magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych bardzo często zakłóca pracę przenośnika (lub innego urządzenia), który może zostać uszkodzony przez kawałek palety drewnianej. Wszelkie przestoje linii transportowych lub urządzeń to w konsekwencji znaczące koszty i wydłużenie czasu realizacji zlecenia. 

Długość życia

Trwałość palety plastikowej jest dość powszechnie znana, natomiast trwałość palety drewnianej, jest czasami sztucznie wydłużana. Doświadczenie pokazuje, że paleta z tworzywa ''żyje'' co najmniej 10 lat. Paleta z drewna rzadko osiąga bez napraw jeden rok. 

Dopasowanie rozmiarów i standardy jakości

Istotnym elementem wyróżniającym palety plastikowe jest gwarancja wymiaru i ich różnorodność, dopasowana do potrzeb operatorów. Możliwa jest produkcja palet o standardowych wymiarach EURO i ISO, ale również plastikowych ćwierćpalet czy półpalet, które bezbłędnie wpasują się w system obsługi Klienta. Istnieje możliwość skonstruowania specjalnych mieszanek surowca, które sprawdzą się np. w bardzo trudnych warunkach i niskiej temperaturze. Dzięki informatyzacji, nowoczesnym systemom magazynowym i nowym technologiom pojawiła się możliwość dokładnego monitorowania obiegu palet.

Utylizacja a ekologia

Nie wolno zapomnieć także o tym, co dzieje się z paletą, kiedy nie nadaje się już do dalszego użytku. Paleta plastikowa nie staje się, jak drewniana, bezużytecznym odpadem, który zaśmieca środowisko. Wręcz przeciwnie, w 100% można ją przetworzyć i użyć do produkcji nowych palet lub innych wyrobów z tworzywa sztucznego. 

Zastosowanie palet z tworzywa sztucznego to bardzo często zmiana przyzwyczajeń i standardów w logistyce. Oczywiście potrzeba jeszcze trochę czasu, aby drewnianą paletę zastąpiła jej plastikowa odpowiedniczka. Warto jednak już dziś przyjrzeć się dokładniej kosztom eksploatacji, ponieważ jak widać w dłuższej perspektywie opłacalność palet drewnianych wcale nie jest taka oczywista. Korzystając z plastikowych odpowiedników zyskujemy produkt posiadający stałą tarę, który posłuży przez wiele lat, będzie bardziej higieniczny w użyciu, a w codziennej eksploatacji przysporzy mniej problemów. 


Czytaj więcej:
Palety 23