842 tys. ton papieru w Mondi Packaging Świecie

842 tys. ton papieru w Mondi… Spółka Mondi Packaging Paper Świecie podsumowała 2007 r. Wyprodukowała w tym czasie 842 tys. ton papieru dla przemysłu wytwarzającego tekturę falistą i worki papierowe. To o 18 tys. ton więcej niż w roku poprzednim. Doprowadziła też do największej inwestycji w swojej historii.

W 2007 r. przychód Mondi Packaging Paper Świecie wyniósł ponad 1,5 mld zł. Rok wcześniej było to 1,44 mld zł. Z eksportem na poziomie 78 proc. całkowitej sprzedaży firma jest jednym z pięciu głównych producentów asortymentów opakowaniowych dla przemysłu produkcji worków i tektury falistej w całej Europie.

Rynki zbytu dla jej produktów i procentowy udział w przychodach wedle kryterium geograficznego kształtują się następująco: Polska (22,8 proc.), Niemcy (14,2 proc.), Włochy (9,9 proc.), Wielka Brytania (6,8 proc.), Belgia, Holandia Luksemburg (razem 6,2 proc.), Francja (5,4 proc.), Hiszpania (4,2 proc.), Szwecja (3,8 proc.), Izrael (3,4 proc.).

- Wysoki wynik finansowy za 2007 r. na poziomie 246,2 mln zł, porównywalny z rokiem ubiegłym, to rezultat utrzymujących się dobrych cen papieru, zwiększonej produkcji, dochodów z produkcji energii odnawialnej oraz konsekwentnej polityki kosztowej - tłumaczy w specjalnym komunikacie Maciej Kunda prezes zarządu spółki. - Elementy negatywnie wpływające na wynik to przede wszystkim wysoka dynamika wzrostu cen surowców, w tym drewna i makulatury, umocnienie się złotego oraz ograniczone wpływy ze sprzedaży nadwyżek limitów do emisji CO2 w porównaniu do roku 2006. W 2007 r. utrzymał się wzrostowy trend cen sprzedaży szczególnie na rynku papieru workowego, flutingu oraz papierów makulaturowych, przy stabilizacji cen papieru typu kraftliner.

Na zwiększenie przychodów spółki miał także wpływ wyższy o 2,3 proc. niż w 2006 r. wolumen produkcji i wyższy 3,4 proc. wolumen sprzedaży. Na wynik finansowy Mondi wpływają też dochody z działalności energetycznej. W 2007 r. dochody z produkcji energii zielonej wyniosły 80,2 mln zł i były o 32,7 proc. wyższe niż w roku ubiegłym.

- W minionym roku udanie zakończyliśmy modernizację maszyny papierniczej MP1. Pozwala obecnie na zwiększenie zdolności produkcyjnej jak i przede wszystkim możliwość produkcji dwuwarstwowego lekkiego kraftlinera o podwyższonej wytrzymałości również na tej maszynie. Inwestycja o przewidywanych łącznych nakładach ok. 31 mln euro wzmocni naszą pozycję wśród liderów na szybko rozwijającym się rynku niskogramaturowego kraftlinera, a także podnosi naszą elastyczność produktową - dodaje prezes Mondi Packaging Paper Świecie.
Jedna duża inwestycja już za firmą, kolejna jeszcze większa, najpoważniejsza w dziejach jej istnienia jeszcze czeka na swe zrealizowanie.

W tej chwili Mondi Packaging Paper Świecie przygotowuje się bowiem do realizacji największej inwestycji o wartości 305 mln euro. Chodzi o budowę nowej maszyny papierniczej MP7, której docelowa wydajność ma wynieść ok. 470 tys. ton rocznie. Będzie ona przeznaczona do produkcji niskogramaturowego papieru makulaturowego służącego do wytwarzania tektury falistej. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na drugi kwartał 2009 r. Dzięki tej inwestycji produkcja papieru zwiększy się o ponad 50 proc. w stosunku do obecnych zdolności produkcyjnych firmy.

Czytaj więcej:
Rynek 1097