AKPOL, Henkel i Jokey wspólnie dla ekosystemu

AKPOL, Henkel i Jokey wspólnie…

Współpraca partnerska AKPOL z Henkel, niemieckim koncernem chemicznym i Jokey, niemieckim producentem opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych to szansa na stworzenie zamkniętego ekosystemu w sektorze budowlanym, opartego na recyklingu tworzyw sztucznych i ich ponownego wykorzystania w przemyśle. Celem wspólnych działań będzie także stworzenie ekologicznych, recyklingowych ekowiader na produkty budowlane Henkel w Polsce.

AKPOL to polskie przedsiębiorstwo przetwarzające tworzywa sztuczne na regranulat, którego wysoka specjalizacja i nowoczesny park technologiczny pozwala na produkcję najwyższej jakości recyklatów oraz sukcesywne  zmniejszanie ilości odpadów tworzyw sztucznych.

Współpraca z Henkel, niemieckim potentatem z branży budowlanej oraz producentem opakowań z tworzyw sztucznych Jokey to wyjątkowa szansa na dodatkowy rozwój – Cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, który zaowocuje w wydajne dla gospodarki rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Razem z Henkel i Jokey będziemy w stanie stworzyć zamknięty obieg ekologicznych opakowań na produkty budowlane. Poddamy recyklingowi otrzymane od nich wiadra i wyprodukujemy czysty, poużytkowy regranulat polipropylenu, który zostanie użyty do produkcji wiader z recyklingu. Zamknięcie obiegu tworzyw sztucznych to dobre rozwiązanie dla wszystkich stron, a w szczególności dla środowiska. - mówi Rafał Topolski, specjalista Sprzedaży w AKPOL.

Tworzywa sztuczne odgrywają olbrzymią rolę w branży budowlanej. Opakowania z recyklingu, do których trafią w przyszłości materiały budowalne Henkel wskazują kierunek zmian w przemyśle, które za sprawą inicjatyw ekologicznych, mają miejsce już niemalże w każdym sektorze biznesu. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na ekologiczne rozwiązania, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, zużycia surowców naturalnych czy wody. Wspólne ambicje dotyczące zrównoważonego rozwoju, łączące AKPOL, Jokey i Henkel zaowocują niebawem poużytkowymi opakowaniami w 100% z recyklingu, które trafią do polskich odbiorców.

Zgodnie z opracowanym pilotażowym programem produkcji ekowiader, do AKPOL dostarczane będą puste wiadra odbierane od dystrybutorów Henkla z lokalnych placów budowy. Specjaliści ds. recyklingu mechanicznie poddadzą je procedurze recyklingu i wyprodukują z nich wysokiej jakości regranulat PCR. Ten trafi do producenta opakowań Jokey, który wytworzy z nich nowe ekowiadra w 100% pochodzące z recykling. Gotowe opakowania trafią do Henkel, gdzie ponownie zostaną wykorzystane do opakowania materiałów budowlanych. W ten sposób powstanie w pełni autonomiczny, zamknięty obieg tworzyw sztucznych. W planach na 01/2022 rok, partnerzy mają zamiar zebrać i przetworzyć do końca miesiąca około 1000 kilogramów ekowiader.

rafal-topolski

Recykling tworzyw sztucznych, produkcja regranulatów: polietylen wysokiej gęstości – HDPE, polipropylen– PP, polietylen niskiej gęstości – LDPE

Polska

Reportaże

Forum