ARBURG: inwestycje mimo epidemii

ARBURG: inwestycje mimo epidemii

Rozmowa z Jürgenem Bollem i  Gerhardem Böhmem z firmy Arburg.

Sytuacja na światowych rynkach powoli się normalizuje. Jak oceniają panowie zarówno mijający, jak i ubiegły rok w kontekście działalności firmy Arburg?

Gerhard Böhm: Pozytywny rozwój sytuacji dotyczy mniej więcej całego otoczenia firmy Arburg. Nie odnotowaliśmy znaczących odstępstw od normy, co jest zasługą zarówno globalnego charakteru firmy, jak i wzajemnych powiązań rynkowych. Krótko mówiąc, myślę że po trudnym okresie sytuacja poprawia się na całym świecie.

Jeśli chodzi o aktywność firmy Arburg, to naszym największym rynkiem pozostają Niemcy, gdzie wciąż odnotowujemy rozwój i przekraczamy wyznaczone cele. Muszę wszakże dodać, że bardzo podobny obraz widzimy w całej Europie. Po bardzo głębokim dołku w 2019 r. i lekkim ożywieniu w 2020 r., wszystkie kraje odnotowują w bieżącym roku zadowalające poziomy wzrostu. Włochy powróciły do dawnej siły, a kraje o dużym znaczeniu w branży motoryzacyjnej, takie jak Czechy, również wkroczyły na ścieżkę rozwoju.

Nadal bardzo dobra sytuacja panuje w USA. W porównaniu z innymi krajami, w latach 2019 i 2020 nie odnotowano tu znaczącego załamania, tak więc w minionym trudnym okresie dobry biznes, który tam prowadziliśmy, stanowił ważne wsparcie naszej działalności. Kraje ASEAN – Malezja, Tajlandia, Singapur, Indonezja – ciągle borykają się z konsekwencjami epidemii COVID i wciąż obowiązują w nich surowe obostrzenia. Mimo to, również i tam udało nam się osiągnąć bardzo przyzwoity poziom napływających zamówień.

Niezwykle istotnym rynkiem dla naszej firmy pozostają oczywiście Chiny. Nieustannie rozszerzamy naszą obecność w tym kraju, aby być jeszcze bliżej naszych klientów i jeszcze lepiej rozumieć i zaspokajać ich potrzeby.

Wspomina pan o Chinach. W ubiegłym roku sfinalizowaliście w tym kraju znaczącą inwestycję.

Gerhard Böhm: Istotnym kamieniem milowym dla naszej obecności w Chinach było otwarcie w ubiegłym roku fabryki Arburg Technology Factory w Pinghu. Dzięki powstaniu tego zakładu wtryskarki Allrounder „Made in Lossburg” mogą być w bardzo krótkim czasie dostosowywane na miejscu do potrzeb klienta oraz rozbudowywane w wysokiej jakości systemy produkcyjne.

Arburg Technology Factory w Pinghu zajmuje obecnie powierzchnię 2300 m2 i oferuje miejsce dla ponad 60 wtryskarek. Dzięki tej inwestycji mogliśmy znacząco skrócić terminy dostaw na rynek chiński i dalej rozwijać działalność w zakresie automatyzacji. Oferujemy również wsparcie techniczne i doradztwo w zakresie cyfryzacji procesów produkcyjnych i inteligentnej produkcji.

arburg-177045-arburg-luftbild-lossburg

Ponadto, w sierpniu 2021 r. otworzyliśmy w Chinach siedzibę regionalną, co jest kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej obecności w Azji. Celem jest jeszcze bliższy kontakt z lokalnym rynkiem i klientami na miejscu – przy jednoczesnym zachowaniu ścisłych powiązań na szczeblu kierowniczym z firmą macierzystą. Dlatego też Andrea Carta, nasz dyrektor ds. sprzedaży zagranicznej, wraz z zespołem ekspertów przeniósł swoje miejsce pracy z siedziby w Lossburgu do ATF w Pinghu. W przyszłości z pewnością będziemy nadal rozwijać tę strategię w zakresie działalności na rynkach zagranicznych.

A jak wygląda sytuacja w poszczególnych sektorach przemysłu?

Gerhard Böhm: Widzimy dość wyraźnie, że przemysł motoryzacyjny ponownie nabiera rozpędu. Pojawiają się innowacyjne projekty, mocno powiązane z elektromobilnością. Otwierane są nowe zakłady pilotażowe. Co prawda minie jeszcze trochę czasu, zanim wyroby i nowe modele aut z tych fabryk trafią do masowej produkcji, ale jeśli spojrzeć na mapy drogowe głównych producentów OEM, wydaje się jasne, że w ciągu najbliższych 2–3 lat czynione będą dalsze inwestycje. Ale oczywiście dopiero czas pokaże, w jakim stopniu obecne przestoje w produkcji, spowodowane brakiem półprzewodników, wpłyną na ogólną sytuację w tej branży.

Jeśli chodzi o pozostałe sektory, to jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej działalności w branży medycznej i opakowaniowej, gdzie oferujemy sporo ciekawych rozwiązań. Jesteśmy również bardzo dobrze reprezentowani w sektorze elektrycznym i elektronicznym.

Co więcej, zdecydowanie pozytywnie oceniam naszą aktywność w dziedzinie produkcji przyrostowej. Osiągnęliśmy tutaj doskonały poziom pod względem merytorycznym oraz technologicznym i pracujemy wspólnie z partnerami i klientami nad wieloma ekscytującymi projektami w sektorach medycznym i motoryzacyjnym.

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Reportaże

Forum