Adam Małysz na Kongresie „Polska Chemia”

Adam Małysz na Kongresie „Polska… Podczas pierwszego dnia Kongresu „Polska Chemia” odbyła się debata „"Biznes i sport - różne oblicza sukcesów", którą zorganizował Partner Główny Kongresu - Grupa Azoty.


Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo - chemicznej w Europie. W jej skład wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

Jednocześnie Grupa jest uznanym sponsorem polskiego sportu. Wspiera m.in.: Polski Związek Narciarski, siatkarzy ZAKSY Kędzierzyn - Koźle, żużlowców Unii Tarnów czy też siatkarki Chemika Police. Od 2015 roku Grupa Azoty jest zaangażowana również w realizację Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” dającego szansę młodym sportowcom, którzy trenują w klubach prowadzących sekcje narciarstwa biegowego na realizację marzeń o reprezentowaniu Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich.

W dyskusji poprowadzonej przez dziennikarza TVP Sport, Sebastiana Szczęsnego udział wzięli: Apoloniusz Tajner - prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Adam Małysz - czterokrotny mistrz świata a obecnie dyrektor koordynator Kadry Narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim, Dawid Kubacki - drużynowy złoty medalista mistrzostw świata w skokach narciarskich, Maciej Kot - drużynowy złoty oraz brązowy medalista mistrzostw świata w skokach narciarskich, żużlowiec Janusz Kołodziej - dwukrotny zdobywca drużynowego Pucharu Świata i zawodnik Unii Leszno oraz Adam Pawlukiewicz - project manager w firmie Pentagon Research.

Debata sportowa na Kongresie

Od lewej siedzą: Apoloniusz Tajner, Adam Małysz, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Janusz Kołodziej, Adam Pawlukiewicz, Sebastian Szczęsny

Sesja rozpoczęła się od efektownego przybycia na nią Janusza Kołodzieja; nasz utytułowany żużlowiec pojawił się mianowicie na scenie… na swoim motocyklu. Część merytoryczną rozpoczął Apoloniusz Tajner - prezes PZN, który stwierdził że bez wsparcia sponsorów, czyli zewnętrznych źródeł finansowania nie jest dziś możliwe funkcjonowanie sportu na światowym poziomie. Osiąganie sukcesów na zawodach najwyższej rangi wymaga najczęściej ponoszenia wydatków, niemieszczących się w systemie rozliczeń przyjętych przez Ministerstwo Sportu. Środki finansowe, pochodzące od sponsorów biznesowych pozwalają zatem na elastyczność w planowaniu kosztów.

Adam Małysz przypomniał, iż po nieudanym dla niego występie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano (1998 r.) rozważał podjęcie decyzji o rezygnacji z dalszego uprawiania sportu. Wśród powodów wymienił również te finansowe.