Amcor PET Packaging wprowadza butelki z tworzywa PLA

Amcor PET Packaging wprowadza butelki z tworzywa PLA
Amcor PET Packaging we współpracy z firmami Husky i NatureWorks LLC zaprojektował i wyprodukował preformy, a następnie butelki stworzone z biodegradowalnego materiału, opartego na polikwasie mlekowym PLA. Butelki oparte na tego typu materiale rozkładają się w ciągu 75-80 dni.

Użycie w produkcji opakowań z materiału PLA idealnie wpisuje się w proekologiczną politykę firmy Amcor, która jest liderem w recyklingu opakowań PET w Europie.

W ofercie firmy NatureWorks LLC znajduje się pełna rodzina polimerów pochodzących z przetwarzalnych materiałów. Pod względem jakości wykonania są one konkurencyjne w stosunku do materiałów opakowaniowych i włókien opartych na ropie.

Nowo wprowadzane na rynek butelki świetnie nadają się do przechowywania olejów jadalnych, niegazowanej wody mineralnej, a także świeżego mleka. Firmy Amcor i Husky wspólnie pracowały nad modelem, a także rozwojem technologicznym preform i butelek PLA, produkowanych na sprawdzonych maszynach wtryskowych firmy Husky.

Butelka przeznaczona dla olejów jadalnych posiada nowy typ gwintu, przystosowany do zamknięcia, o nazwie Galileo firmy Bericap. Mniejsza waga gwintu sprawia, że cała butelka jest lżejsza, przez co również bardziej wygodna i praktyczna.


„To dla nas bardzo istotny projekt, łączący zasoby wiedzy trzech wiodących w branży firm. Dzięki nim przedsięwzięcie realizowany jest na najwyższym poziomie. Propozycja butelek PLA to kolejny dowód na to, że Amcor prowadzi w wyścigu technologicznym, a oferta firmy rozszerzana jest zgodnie z oczekiwaniami klientów” – powiedział Mieczysław P. Sudnik, Dyrektor Zarządzający Amcor PET Packaging w Polsce.

Niezwykle ważną zaletą tworzywa PLA jest możliwość jego całkowitej biodegradacji. Tradycyjna butelka plastikowa potrzebuje ponad 100 lat do rozłożenia się w ziemi. Butelki składające się z materiału opartego na polikwasie mlekowym PLA rozkładają się w ciągu 75 - 80 dni w warunkach komercyjnych kompostowni. Produkty w butelkach z tworzywa PLA pojawiły się dotychczas na rynku w Stanach Zjednoczonych.

###
Amcor PET Packaging jest wiodącym dostawcą opakowań typu PET. Odbiorcami produktów firmy są największe przedsiębiorstwa branży spożywczej na całym świecie. Opakowania dostarczane przez Amcor stanowią podstawę przechowywania i ochrony wszelkiego rodzaju napojów chłodzących, izotonicznych i alkoholowych, jak również wody, soków i sosów. Amcor Pet Packaging dysponuje 70 fabrykami usytuowanymi w 23 krajach świata. Stanowi część koncernu Amcor Ltd., który jest jedną z największych globalnych organizacji produkujących opakowania z plastiku, włókien, metalu i szkła. Amcor Ltd. świadczy szeroko rozumiane usługi związane z opakowaniami. Amcor PET Packaging zatrudnia około 5,8 tys. pracowników na całym świecie. Roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie 2,3 miliarda USD.

Czytaj więcej: Butelki 160