Azoty Tarnów zadebiutowały na giełdzie

Azoty Tarnów zadebiutowały na giełdzie
Kosztowały 19,5 zł, ale już na otwarciu spadły o 3,3 proc. do poziomu 18,85 zł. W ciągu dnia było jeszcze gorzej i na zamknięciu sesji były na minusie aż o 18 proc. Tak wyglądało wczorajsze zainteresowanie akcjami Azotów Tarnów.

Giełdowy debiut spółki okazał się niepomyślny i to nawet przy uwzględnieniu, ze cały dzień był na GPW słaby, a indeks WIG zanotował wynik - 0,55 proc.
Akcje Tarnowa mają w swoim posiadaniu Ciech (6,5 proc.) oraz PGNiG (10 proc.). Azoty planują w ciągu najbliższych czterech lat pozyskać na inwestycje blisko 700 mln zł. Pieniądze mają iść na budowę nowej wytwórni polioksymetylenu do poziomu 45-50 tys. ton rocznie. Powstanie też nowa wytwórni poliamidów II o zdolnościach produkcyjnych 55 tys. ton rocznie. Koszt tej inwestycji to 175 mln zł. 140 mln zł spółka wyda na modernizację wytwórni kaprolaktamu wraz z budową nowej wytwórni wytwarzania wodoru, a 31 mln zł na rozbudowę wytwórni tworzyw modyfikowanych.

Azoty Tarnów zadebiutowały na giełdzie

Mimo wczorajszego słabego dnia na giełdzie szefostwo Azotów zachowuje optymizm. - Nikt nie obiecywał, że to będzie szybki zysk. Na okres 2009 r. obiecujemy lepsze wyniki. Poczekajmy, aż wystąpi faktyczna prywatyzacja. Dzisiejszy debiut giełdowy to było tylko dokapitalizowanie - mówił prezes spółki Jerzy Marciniak. - Cieszę się, że inwestorzy długoterminowi zaufali nam i powierzyli swoje pieniądze. Spółka ma się dobrze, wyniki za pierwsze półrocze powinny być lepsze niż przedstawiliśmy w prospekcie emisyjnym. Wyrażam przekonanie, że inwestycja w nasze akcji będzie trafną inwestycją.

Gratuluję że w tak trudnej sytuacji na rynku zarząd spółki uczynił wszystko, żeby zadebiutować na GPW. Firma zdobyła kapitał na rozwój i na realizację swojej strategii. To kolejny etap prywatyzowania zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej. Mam nadzieję, że w tym roku dojdzie do prywatyzacji Kędzierzyna. Będziemy kończyć prywatyzację Puław i Polic i jestem przekonany, że w 2009 r. cały sektor Wielkiej Syntezy Chemicznej będzie miał swój docelowy kształt. Bez względu na to, czy na giełdzie będzie kolor czerwony czy zielony, będziemy prywatyzowali i kierowali dobre spółki na GPW. Inwestycja w spółki, które Skarb Państwa kieruje na giełdę to inwestycja w dobre firmy i jestem przekonany, że wartość tych firm będzie rosła. Myślę, że będziemy się często spotykali na warszawskiej giełdzie - oceniał minister skarbu Adam Grad.

Działalność grupy spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach to wytwarzanie i sprzedaż chemikaliów oraz tworzyw sztucznych. Firma koncentruje się na następujących obszarach produktowych: kaprolaktam (półprodukt do produkcji poliamidu 6), tworzywa konstrukcyjne (poliamid 6, polioksymetylen, tworzywa modyfikowane), nawozy mineralne (saletrzak, saletra amonowa, siarczan amonu). Pod względem wielkości przychodów ze sprzedaży Azoty Tarnów są jednym z największych przedsiębiorstw w branży chemicznej w Polsce, zaliczanych do grupy spółek tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej.

Czytaj więcej: Giełda 132

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże