Azoty z dużym kontraktem na dostawy mocznika

Azoty z dużym kontraktem na… W czwartek przedstawiciele Grupy Azoty oraz Grupy Pfleiderer Grajewo SA podpisali umowy na dostawy mocznika granulowanego 46 proc. i krystalicznego dla należącej do Grupy Pfleiderer spółki Silekol Sp. z o.o. z Kędzierzyna-Koźla. Umowy zawarte przez ZAK i Puławy będą obowiązywać przez pięć najbliższych lat z możliwością przedłużenia współpracy. Łączna szacunkowa wartość kontraktów wynosi 910 mln zł, z czego blisko 700 mln złotych stanowi kontrakt kędzierzyńskich Spółek.

Mocznik stanowi jeden z podstawowych surowców do produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.

- Długofalowa współpraca, którą podjęliśmy w wyniku dzisiaj podpisanych umów pozwoli obu stronom na stabilny rozwój biznesowy - powiedział wczoraj Wojciech Gątkiewicz, prezes zarządu Grupy Pfleiderer Grajewo SA. - W przypadku Silekol Sp. z o.o. wpłynie korzystnie na działania całej Grupy Pfleiderer Grajewo SA oraz Pfleiderer w Europie, gdyż żywice produkowane w Kędzierzynie Koźlu szeroko wykorzystujemy w produkcji materiałów drewnopochodnych. Dzisiejsza umowa jest potwierdzeniem wdrażania przez Grupę Pfleiderer w Europie strategii rozwoju i wzrostu. Zapewnienie stabilnych dostaw kluczowych surowców, takich jak mocznik, jest niezbędne do jej realizacji.

- Zawarta dziś umowa świetnie pokazuje jak rozwojowym produktem jest mocznik, który jest nie tylko podstawowym nawozem azotowym, ale znajduje też zastosowanie w wielu innych, często nowych gałęziach przemysłu - powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty SA. - Przemysł drewnopochodny związany z branżą meblarską i budowlaną świetnie prosperuje w Polsce, stanowiąc jeden w ważniejszych elementów krajowego eksportu. Cieszymy się, że nasze decyzje sprzed lat dotyczące zwiększenia zdolności produkcyjnych mocznika oraz jego dalszego przetwórstwa w kierunku melaminy były trafione i są one teraz podstawą do rozwoju kolejnych gałęzi przemysłu.

Azoty od wielu lat współpracują z Grupą Pfleiderer w zakresie przetwórstwa melaminy i mocznika. Łączna wartość obrotów handlowych pomiędzy kontrahentami w ostatnim roku osiągnęła wartość 1,06 mld zł netto.

Czytaj więcej:
Rynek 1095

Reportaże

Forum