BASF będzie inwestował w Polsce

Koncern BASF przeprowadzi niebawem szereg inwestycji w Polsce i w całej Europie Środkowej. Plan działań przedstawia się imponująco i obejmuje budowę koło Poznania i Bratysławy nowych zakładów produkujących systemy poliuretanowe oraz rozbudowę dominującej pozycji rynkowej firmy w tym zakresie. Obecnie w Europie Środkowej i Wschodniej istnieją cztery lokalne zakłady produkujące systemy poliuretanowe.

BASF - największa na świecie firma oferująca rozwiązania systemowe oparte na poliuretanie - rozbudowuje swoją globalną sieć. Za pośrednictwem spółki-córki Elastogran buduje dwa nowe zakłady produkujące systemy poliuretanowe (PUR). Tym samym wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu szybko rozwijających się rynków w Europie Środkowej i Wschodniej.

- BASF jest tam już wiodącą firmą oferującą produkty poliuretanowe, reprezentowaną przez filie na Węgrzech i w Rosji. Podobnie jak dotychczasowe zakłady produkujące systemy poliuretanowe, także nowe filie dysponują lokalnymi jednostkami produkcyjnymi, dystrybucyjnymi i rozwojowymi, co pozwala oferować klientom szybki i kompetentny serwis - tłumaczy Wojciech Krzywicki, rzecznik prasowy BASF Polska.

To jednak firmie nie wystarcza. Kolejne miejsca, w których chce silniej zaznaczyć swą obecność, to Polska i Słowacja.

Rynek systemów PUR w Czechach i na Słowacji rośnie w tempie ponad 7 proc. rocznie. Utrzymujący się tam popyt jest napędzany głównie przez przemysł motoryzacyjny. W 2009 r. BASF podejmie działalność w zakresie rozwoju i produkcji w dziedzinie systemów PUR w nowym zakładzie na Słowacji, zlokalizowanym koło Bratysławy.

Także w Polsce BASF jest w tej chwili liderem w dziedzinie rozwiązań systemowych opartych na poliuretanie. Oczekiwany w nadchodzących latach wzrost sięgający 7 proc. rocznie ma być osiągnięty przede wszystkim w branży budowlanej, chłodniczej i motoryzacyjnej. By jeszcze bardziej podkreślić swoją aktywność na polskim rynku BASF wzbogaci się o nowy zakład produkujący systemy PUR. Ulokowany zostanie on w pobliżu Poznania i rozpocznie swoją działalność w 2010 r.

- Tymi inwestycjami umocnimy naszą wiodącą pozycję w dziedzinie poliuretanów i pokażemy klientom, że chcemy towarzyszyć ich rozwojowi we wszystkich regionach świata i być ich preferowanym przez nich partnerem - mówi Jacques Delmoitiez, prezes BASF Polyurethanes. - Posiadamy ponad 30 zakładów produkcyjnych systemów PUR oraz surowców typu MDI, TDI i polioli we wszystkich regionach świata. Dzięki temu możemy, jako jedyny producent poliuretanu na świecie, zaopatrywać odbiorców w oparciu o miejscową produkcję.

Warto wiedzieć, że BASF ukończył właśnie budowę zakładu produkcyjnego systemów poliuretanowych w Dubaju i planuje dalsze inwestycje w tej branży.

- Dzięki temu zaangażowaniu trwale wzmacniamy pozycję na atrakcyjnych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej - komentuje Uwe Hartwig, Group Vice President BASF Polyurethanes Europe. - Także w nadchodzących latach będziemy konsekwentnie rozbudowywać sieć zakładów produkujących systemy PUR.

Zdaniem Herberta Frankensteina, Senior Vice Presidenta BASF Business Center Europe Central, inwestycje w rosnące rynki Europy Środkowej uwidoczniają znaczenie naszego regionu dla BASF.

Jak przedstawiają się zalety poliuretanów?

Pozwalają one architektom lepiej izolować budynki, a producentom samochodów nadawać atrakcyjniejszą formę i zmniejszać ciężar pojazdów. Różnorodne możliwości i zalety tego tworzywa wykorzystują też m.in. producenci podeszew do butów, materacy oraz artykułów gospodarstwa domowego i artykułów sportowych.

Czytaj więcej: Inwestycje 714 Rynek 828

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska