BASF uruchamia zakłady ekstrakcji butadienu w Antwerpii

BASF uruchamia zakłady ekstrakcji… Koncern BASF poinformował o rozruchu nowych zakładów do ekstrakcji butadienu w Antwerpii. Ich moc produkcyjna wynosi 155 tys. ton butadienu rocznie.

Belgijska fabryka to drugie tego typu zakłady BASF w Europie. Oprócz nich koncern posiada także instalację do ekstrakcji butadienu w niemieckim Ludwigshafen. Jednak moc produkcyjna tamtejszych zakładów wynosi 105 tys. ton, a zatem dzięki nowej fabryce koncern ponad dwukrotnie zwiększa swoje zdolności produkcyjne w zakresie butadienu na terenie Europy.

- Uruchomienie tych zakładów pozwoli na zabezpieczenie naszych wewnętrznych dostaw butadienu na konkurencyjnym poziomie cenowym - powiedział dr Uwe Kirchgäßner, szef jednostki Basic Petrochemicals Europe. - Ponadto pozwoli na uzyskanie przewagi na rynku zewnętrznym i umocni naszą pozycję w Europie.

Butadien będzie uzyskiwany z frakcji C4, produktu krakingu parowego.

- Nowe zakłady pozwalają nam dalszą integrację łańcucha wartości w zakresie frakcji C4 w Antwerpii - powiedział Wouter de Geest, dyrektor zarządzający BASF Antwerpen NV.

Butadien to surowiec chemiczny, który może być używany m.in. do produkcji kauczuku syntetycznego, dlatego branża oponiarska jest jednym z głównych jego odbiorców. Ponadto butadien używany jest w produkcji tworzyw sztucznych oraz chemikaliów używanych w przemyśle papierniczym.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum