Belownice na targach Pakfood

Belownice na targach Pakfood Firmy Stalco i Orwak, były najważniejszymi wystawcami prezentującymi belownice, podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Pakfood w Poznaniu. O ile o belownicach Orwak już pisaliśmy w naszym serwisie, o tyle produkty oferowane przez Stalco, który jest partnerem duńskiego koncernu Bramidan, były do tej pory anonimowe.

W Poznaniu można było zdobyć potrzebne informacje o kilku typach belownic przeznaczonych do odmiennych zastosowań.
Prasy produkcji duńskiej firmy Bramidan, oferowane przez Stalco nadają się m.in. do pracy przy ograniczonej przestrzeni, kompresowania pudeł o większych parametrach, kompresowania na dużą skalę np. w sklepach o większej powierzchni, domach towarowych i zakładach, a także miejscach z mniejszymi ilościami odpadów.

Interesująco wyglądała zwłaszcza belownica do przerobu mniejszych ilości surowca.

Model B3 można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie maszyn małych i wydajnych. Podstawa tej maszyny ma wymiary 720x820 mm, co pozwala na jej użycie praktycznie w każdym miejscu.

Jak tłumaczyli przedstawiciele firmy, jest to najmniejsza dostępna w tej chwili na rynku mini - prasa. Charakteryzuje się pionowym układem siłowników, szybkim cyklem prasowania i w miarę dużym otworem wrzutowym.

Cykl prasowania jednej porcji materiału odbywa się w tempie 22 sekund. Aby nie dopuścić do przeładowania komory, urządzenie jest wyposażone we wskaźnik zapełnienia, który miga zawsze wtedy, gdy prasa jest wypełniona, a płyta prasująca pozostaje w położeniu dolnym. Proces belowania został też uproszczony, umożliwiając tym samym przeciąganie taśm przez drzwiczki główne.

Siła nacisku tej prasy to 3 tony, ciężar urządzenia wynosi 305 kg. Jeśli chodzi natomiast o ciężar beli, to w odniesieniu do tektury jest to 30-50 kg, a w odniesieniu do plastiku 40-60 kg. Wysokość wsadu, to 755 mm, a komory 1090 mm.

Ciekawym urządzeniem jest też model B$ służący do kompresowania większych pudeł i przeznaczony dla tych użytkowników, którzy choć mają mniejsze ilości odpadów, to jednak muszą kompresować materiały o dużej objętości.

Tego typu belownica odznacza się bardzo szerokim, bo aż metrowym, otworem wsadowym. Ma on takie wymiary, gdyż łatwiej jest wówczas włożyć większe pudła tekturowe. – W tym przypadku komora jest wyposażona w rzędy skutecznych haczyków, które utrzymują materiał z tyłu, co zapewnia optymalne wypełnienie. Siła zacisku tej prasy wynosi 4 tony, a czas cyklu 26 sekund. Posiada też całkowicie bezpieczny i szybki system ryglowania drzwi głównych. Jest to zabezpieczenie zapadkowe, tak aby drzwi nie „odskakiwały” przy sprężystych odpadach – opowiadali o urządzeniu fachowcy z firmy. Warto jeszcze przedstawić parametry beli obsługiwanych przez prasę. Dla tektury jej ciężar może wynosić 70-100 kg, natomiast dla plastiku 90-120 kg.

Jeszcze jednym modelem, z którym można było zapoznać się podczas targów Pakfood, była prasa B16, umożliwiająca kompresowanie na dużą skalę. Tutaj siła zacisku wynosi 16 ton, a cykl prasowania zajmuje 31 sekund.

Urządzenie jest wyposażone w szeroki otwór wsadowy (1020x530 mm) przeznaczony na duże pudła. Ma także komorę z rzędami haczyków, które utrzymują materiał na dole, nawet w razie silnie rozprężających się odpadów.

Wymiary beli przeznaczonych dla tej prasy, to 1100x700x850 mm. Ciężar beli dla tektury, to 160-200 kg, a dla plastiku 180-250 mm.

Prasa odznacza się segmentową budową płyty prasującej, co pozwala na związanie beli natychmiast po sygnale mówiącym, że jest ona gotowa. Taka właściwość znacznie zwiększa wydajność pracy.

Stalco Industries z siedzibą w Krakowie, to firma powstała w 1995 r. na bazie Zakładu Konstrukcji Stalowych. Zajmował się on przez długie lata produkcją kontenerów na odpady oraz różnego rodzaju zaawansowanych technologicznie konstrukcji stalowych – głównie dla odbiorców z Europy Zachodniej.

W tej chwili na ofertę Stalco składają się belownice duńskiej firmy Bramidan oraz maszyny do przetwarzania styropianu EPS firmy Heger. W Europie oraz na Bliskim Wschodzie pracuje w tej chwili ok. 4 tys. urządzeń, które w swojej ofercie posiada również krakowska spółka.

Czytaj więcej:
Prasy 14
Maszyny 578
Targi 1239