Bezpieczne metro z przewodami w powłoce bezhalogenowej

Bezpieczne metro z przewodami…
Na pierwszy rzut oka zestawienie The Tube, najstarszego metra świata, oraz podziemnej kolejki w Warszawie może wydać się dziwne - to pierwsze, uruchomione w 1863 roku, liczy obecnie 12 linii i ponad 400 km długości, podczas gdy w stolicy Polski pierwszą nitkę uruchomiono dopiero w roku 1995, a obecnie wciąż trwa odbiór drugiej linii. Jednak oba systemy łączy to, iż wykorzystywane są w nich przewody i kable wyprodukowane przez spółkę Tele-Fonika Kable SA.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki, o podpisaniu kontraktów na dostawy przewodów dla kolejek podziemnych zadecydowały m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem. Z tego punktu widzenia kluczową kwestią w projektowaniu nowoczesnych przewodów jest zastosowanie powłoki bezhalogenowej. W razie pożaru uniemożliwia ona rozprzestrzenianie się płomienia oraz odznacza się ograniczonym wydzielaniem dymu oraz gazów toksycznych. Tak skonstruowane przewody nadają się do stosowania w szczególnych warunkach, między innymi w systemach zasilania metra.

Rygorystyczne wymagania związane ze stosowanymi w londyńskim metrze rozwiązaniami technicznymi są następstwem tragicznego pożaru z 1987 roku. Na stacji King's Cross w Londynie, między innymi od wyziewów toksycznych gazów będących następstwem płonących kabli zginęło wtedy 31 osób.

- To ważny i prestiżowy kontrakt – podkreśla Ryszard Pilch, prezes zarządu spółki Tele-Fonika Kable, komentując współpracę z londyńskim metrem. – W naszym krakowskim zakładzie przez dwa lata prowadziliśmy intensywne prace konstrukcyjne i projektowe, aby przygotować taki produkt, który spełni parametry techniczne, jakich oczekiwali Brytyjczycy. Było warto. Nasze przewody przeszły pomyślnie testy na nierozprzestrzenianie się płomienia, gęstość dymu oraz opadające płonące cząstki.

To nie pierwszy kontrakt spółki Tele-Fonika Kable z londyńskim metrem, gdzie Polacy dostarczają różnego rodzaju kable i przewody już od wielu lat.

Z kolei światłowody w powłoce bezhalogenowej znalazły zastosowanie w czasie budowy głównego tunelu II nitki warszawskiego metra. Główne dostawy dla konsorcjum budującego podziemna kolej w stolicy dotyczyły jednak specjalistycznych kabli średniego i niskiego napięcia.

Wartość dostaw zrealizowanych w tym roku dla metra w Londynie i Warszawie wyniosła już 35 mln zł.

Tele-Fonika Kable jest trzecim producentem kabli w Europie. Do grupy stworzonej przez Bogusława Cupiała należy też 70 proc. krajowego rynku produkcji kabli i przewodów izolowanych o wartości szacowanej łącznie na około 5 mld złotych rocznie. Większość, bo aż 66 proc. produkcji jest eksportowana do blisko 80 krajów całego świata. W swoim asortymencie ma 25 tys. typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty, jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące. Spółka łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W skład Grupy Tele-Fonika Kable wchodzą spółki handlowe odpowiadające za dystrybucje wyrobów na całym świecie, zakłady produkcyjne (4 zlokalizowane w Polsce, 1 w Serbii, 1 na Ukrainie) oraz Zakład Recyklingu Odpadów Kablowych w Bukownie (Polska).

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo 152 Kable 16