BorsodChem idzie na warszawską giełdę

BorsodChem idzie na warszawską…
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu 76.179.800 akcji węgierskiej spółki BorsodChem. Węgierski koncern chemiczny chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie 8 października - poinformowała komisja w czwartkowym komunikacie.

"Intencją emitenta jest aby pierwsze notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się w dniu 8 października 2004 roku" - napisano w komunikacie.

BorsodChem planuje rozpoczęcie notowań akcji i kwitów depozytowych na giełdach w Budapeszcie, Londynie i Warszawie w możliwie najkrótszym terminie oraz możliwie tym samym czasie w celu równego traktowania inwestorów na tych rynkach.

O zamiarze wejścia na GPW węgierski koncern chemiczny poinformował 16 września.

Jednocześnie spółka poinformowała wtedy, że główny akcjonariusz BorsodChem, austriacki fundusz VCP Capital Partners Unternehmensberatungs AG, rozpoczął sprzedaż należących do niego 67,9 proc. akcji BorsodChem na rynkach międzynarodowych.

VCP Capital Partners ma obecnie przez swoje spółki zależne: CE Oil & Gas Beteiligung und Verwaltung i VCP Industrie Beteiligungen - w sumie 91,17 proc. akcji i kwitów depozytowych BorsodChem. VCP Industrie Beteiligungen AG posiada 31,79 proc. akcji BorsodChem a CE Oil & Gas Beteiligung und Verwaltung AG 59,38 proc.

Podmiotem oferującym akcje BorsodChem na rynku polskim jest CA IB Securities.

BorsodChem jest jedną z największych węgierskich spółek przemysłowych notowanych na budapesztańskiej giełdzie, zarówno pod względem przychodów ze sprzedaży, jak i kapitalizacji giełdowej.

Według kursu z 30 września rynkowa kapitalizacja BorsodChem to 3,44 mld zł.

Głównymi produktami grupy kapitałowej BorsodChem są specjalistyczne substancje chemiczne oparte na izocyjanianach TDI, MDI i PVC, chemicznym produkcie masowym będącym trzecim najpowszechniej używanym tworzywem sztucznym na świecie.

W Europie Środkowo-Wschodniej BorsodChem jest wiodącym producentem TDI, wyłącznym producentem MDI oraz największym producentem PVC.

BorsodChem ma zakłady produkcyjne w północno-wschodnich Węgrzech (miejscowość Kazincbarcik) oraz jeden zakład w czeskiej Ostrawie.

Kapitał zakładowy BorsodChem dzieli się na 76.179.800 akcji.

W 2003 roku BorsodChem miał 25,1 mln euro zysku netto i 520,1 mln euro przychodów.

źródło: Money.pl

Czytaj więcej: Giełda 145