Boryszew szykuje dezinwestycje w dziale chemii

Boryszew szykuje dezinwestycje…
Na marginesie poniedziałkowej informacji o wezwaniu na akcję Hutmena prezes spółki Boryszew, Piotr Szeliga, poinformował o kierunku działań firmy w najbliższych miesiącach. W ramach porządkowania grupy Boryszew planuje pozbyć się części spółek oraz nieruchomości, co ma przynieść 200-300 mln zł na dalszy rozwój, także w nowych segmentach rynkowych. Oznacza to jednocześnie modyfikację strategii Boryszewa, który do tej pory głównie skupował podmioty.

Program dezinwestycji ma dotyczyć przede wszystkim segmentu chemicznego, gdzie Boryszew i jego spółki zależne nie mają znaczącej pozycji na rynku. Według Szeligi rozmowy są zaawansowane i kolejne informacje na temat posunięć Boryszewa mogą pojawić się jeszcze w tym roku oraz w I kw. roku 2015. Jednak spółka nie ma szczegółowego harmonogramu dezinwestycji ze względu na fakt, iż sprzedaż spółek nie wynika z braku pieniędzy w grupie. Pozyskanie nowych środków prawdopodobnie nie zmieni polityki dywidendowej firmy - ze względu na chęć rozwoju bardziej prawdopodobnym scenariuszem są kolejne inwestycje, nie zaś wypłata dywidendy.

Sektor chemiczny Boryszewa tworzą spółki: Boryszew S.A. Oddział Elana w Toruniu (włókna poliestrowe), Torlen Sp. z o.o. (przędza poliestrowa), Elana Energetyka Sp. z o.o. (czynniki energetyczne), Elana Pet Sp. z o.o. (budowa maszyn, obróbka metali, recykling PET), Boryszew Oddział Boryszew ERG (płyny do chłodnic, materiały budowlane), Elimer Sp. z o.o. (obsługa techniczna) oraz Boryszew Oddział Nylonbor (tworzywa konstrukcyjne).

Grupa Boryszew to międzynarodowy koncern z branży automotive, posiadający 20 zakładów w 8 krajach na 3 kontynentach i zatrudniający 8 tys. pracowników. Do grupy należą m. in. grupa Maflow, AKT, Theyson oraz Elana, a także należące do grupy Impexmetal Huta Aluminium Konin, Hutmen, Baterpol FŁT czy ZM.pracownik pracownik
*.131.193.188

Wysłany: 2014-10-06 11:04:32

Pozbyć się Elany-to są nowe miejsca pracy w Parku Przemysłowym według Boryszewa. To kpina władz Torunia.